KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Předsedou Skupiny přátel Tibetu v Poslanecké sněmovně se stal lidovec Hayato Okamura
Zpět

Předsedou Skupiny přátel Tibetu v Poslanecké sněmovně se stal lidovec Hayato Okamura

Přidáno 25. 1. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Do Poslanecké sněmovny dnes dorazila tibetská delegace, kterou reprezentoval filmový režisér, vězeň svědomí a držitel ceny Václava Havla za kreativní disent Dhondup Wangchen a ředitel evropské části mezinárodní organizace International Campaing for Tibet Whangpo Thetong. Při této příležitosti vznikla Skupina přátel Tibetu v Poslanecké sněmovně, kterou povede lidovecký poslanec Hayato Okamura.

„Všichni známe tragický příběh Tibeťanů, kteří žijí již 60 let ve velmi těžkých podmínkách pod čínským komunistickým režimem. Mnoho z nich muselo ze své vlasti emigrovat nebo se stali politickými vězni. Zde přítomný Dhondup Wangchen strávil ve vězení více než pět let za to, že natočil pravdivý dokument o tamních poměrech. Já a další zákonodárci proto pokládáme za svou morální a občanskou povinnost podpořit utlačované občany v jejich zápase o vlastní identitu. Dnes jsme proto na půdě Sněmovny založili Skupinu přátel Tibetu, kterou mi bude ctí vést,“ uvedl poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) s tím, že skupina momentálně čítá sedm členů včetně předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy, který se taktéž účastnil tiskové konference. 

„Děkuji velmi za vřelé přijetí a podporu, které se mi tu dostalo. Velmi si vážím poslanců, kteří se rozhodli vstoupit do této skupiny a tímto krokem se chtějí zasloužit o dodržování lidských práv všude na světě. Jsem velmi rád, že tato podpora je nejen v Poslanecké sněmovně, ale také v Senátu, a že obě skupiny budou spolupracovat,“ doplnil tibetský filmový režisér Dhondup Wangchen, který do Prahy zavítal na pozvání organizace Češi Tibet podporují a centra Potala.

„Je velmi důležité, abychom nevnímali naši zemi jako izolovaný ostrov, ale také si připomínali, co se děje v dalších částech světa. Například v Tibetu. Znovu nám tamní situace ukazuje, jak nebezpečné je zneužívání moci velkými režimy, které drtí nejen ty, kteří se jim staví na odpor a bojují za svobodu, ale také mnohdy útočí na jejich nejbližší. Pan režisér Dhondup Wangchen mi například vyprávěl, že i příbuzní jeho ženy jsou pod těžkým policejním nátlakem. To je nepřijatelné. I proto je důležité neuhnout a nadále poukazovat na nutnost změn, abychom se o další krok přiblížili takovému dodržování lidských práv, jaké si všichni lidé na světě zaslouží. Ostatně olympiáda v zemi s koncentračními tábory je opravdu paradox,“ uvedla místopředsedkyně Sněmovny a pirátská poslankyně Olga Richterová. 

„Odmítám čínskou okupaci Tibetu, útlak Tibeťanů a počínšťování Tibetu. Čína pošlapává lidská práva Tibeťanů. Proto jsem se stal členem parlamentní skupiny přátel Tibetu. Dnes jsme ve sněmovně přijali tibetského politického vězně pana Dhondupa Wangchena a vyjádřili jemu i tibetskému lidu podporu,“ dodal poslanec hnutí STAN Martin Exner.

Na závěr předali Dhondup Wangchen a Whangpo Thetong přítomným poslancům khatagy jako výraz přátelství a poděkování.

kategorie Tiskové zprávy