KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Postoj KDU-ČSL k migraci se za 10 let nezměnil. Chraňme Česko, ale pomozme válečným uprchlíkům.
Zpět

Postoj KDU-ČSL k migraci se za 10 let nezměnil. Chraňme Česko, ale pomozme válečným uprchlíkům.

Přidáno 18. 4. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Postoj KDU-ČSL k migraci zůstává od roku 2015 stejný. Máme morální povinnost pomoci každému, kdo utíká před válkou a vražděním. Nemáme ale morální povinnost pomoci každému ekonomickému migrantovi. Primární je pro nás ochrana bezpečnosti České republiky. Proto s některými částmi migračního paktu nesouhlasíme. A lidovečtí europoslanci hlasovali proti – na rozdíl od poloviny europoslanců zvolených za hnutí ANO. 

„Hnutí ANO svolalo dnešní mimořádnou schůzi, na které chce kritizovat migrační pakt. V tomto kontextu je extrémně ironické, že to byly právě tři europoslankyně zvolené za hnutí ANO, které migrační pakt buďto podpořily, případně se při hlasování zdržely. Oba europoslanci zvolení za lidovce hlasovali proti. Naše vláda přitom dokázala, že imigrační a azylovou politiku zvládá na jedničku. To, jak jsme dokázali začlenit uprchlíky z Ukrajiny do naší společnosti, obdivuje celá Evropa,” říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek.

„Přístup KDU-ČSL k migraci je od roku 2015 stále stejný. Nepotřebujeme dělat populistické názorové veletoče každý druhý měsíc. Před bezmála deseti lety jsme publikovali dokument s názvem ‚Základní principy řešení problémů migrace' a za jeho závěry si stojíme dodnes. Došlo totiž na naše slova a vše, co jsme říkali v roce 2015, se ukázalo jako pravdivé,” upozorňuje místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Za lidovce říkám, že odmítáme jakoukoli formu povinných kvót. Mnohokrát se ukázalo, že tento koncept nefunguje. Za druhé nám na paktu vadí přílišná délka azylového řízení. Chceme jej zkrátit na maximálně jeden měsíc. Požadujeme také striktnější rámec boje proti pašeráctví, které je jednou z hlavních příčin migrace. Za naprosto nejdůležitější považuji řešení příčin migrace v místech jejího vzniku. Ať už se jedná o nápravu ekologických škod či snahu o stabilizaci politických systémů Afriky a Blízkého východu,” vysvětluje důvody postoje strany místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Michael Kohajda.

„Mám radost, že se k našemu pohledu na řešení problematiky migrace začínají klonit také zahraniční křesťansko-demokratické strany. Například německá CDU-CSU již reaguje na negativní zkušenost své země s nelegální migrací a vymezila se proti neuvážlivému přijímání mnoha imigrantů ve svém loňském programovém dokumentu,” dodává předseda Dufek.

Zde si můžete přečíst základní principy řešení migrace podle KDU-ČSL. 

kategorie Tiskové zprávy