KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Sněmovna dnes schválila tři klíčové návrhy MPSV: zjednodušení příspěvku na bydlení, flexibilnější če
Zpět

Sněmovna dnes schválila tři klíčové návrhy MPSV: zjednodušení příspěvku na bydlení, flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku a nové možnosti čerpání mimořádné okamžité pomoci

Přidáno 24. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslanecká sněmovna dnes schválila tři klíčové návrhy MPSV, které jsou součástí novely zákona o státní sociální podpoře. Zjednodušení příspěvku na bydlení přinese úlevu jak těm, kteří podávají žádosti na Úřadu práce, tak novým žadatelům, kteří budou chtít kompletní žádost odbavit na počítači nebo v mobilu. Jednoduchý formulář bude od 1. července kompletně online. Dále došlo také k rozšíření výčtu možných situací, kdy lze žádat o mimořádnou okamžitou pomoc a také k flexibilnějšímu čerpání rodičovského příspěvku. Novelu musí ještě podepsat prezident.

MPSV digitalizuje a velmi brzy bude možné o dávky žádat online. Od 1. 7. o příspěvek na bydlení, od 1. 8. o rodičovský příspěvek a od 1. 9. o přídavek na dítě. Zbytečná administrativa by neměla lidi odrazovat. Nabízíme řešení všem, kteří potřebují pomoc. Slíbil jsem důkladnou revizi systému a nyní přicházíme s konkrétním řešením. Jeho součástí je zjednodušení celého procesu a plná digitalizace, tedy podávání žádostí bez nutnosti navštívit pobočku Úřadu práce,“ uvedl předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
 
Žádost o příspěvek se zjednoduší hned v několika ohledech. Předně nebude nutné žádat o něj každoročně, bude poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb. Doklady bude možné nahrát elektronicky. Údaje, které stát může získat nebo ověřit sám, nebude muset klient dokládat. „Plně digitální a zjednodušenou žádost o příspěvek představíme příští týden a chystáme také informační kampaň, aby lidé věděli, co k vyplnění potřebují, a jak přesně mají vyplnit žádost,“ dodal ministr Jurečka.
 
Přestože mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka, lze ji poskytnout vícekrát v jednom kalendářním roce. Ke změnám, které úprava přináší, patří například rozšíření výčtu možných situací, ve kterých lze o dávku zažádat. „V současné době, kdy jsme čelili pandemii, energetické krizi, vysoké inflaci a uprchlické krizi, je nutné tuto formu pomoci revidovat. Narůstá okruh lidí a domácností, které jsou přímo ohroženy například ztrátou bydlení nebo sociálním vyloučením,“ uvedl Jurečka.
 
Úřady práce budou moci více přihlížet k náhlým individuálním potřebám žadatele. Mění se i pravidla pro posuzování příjmu tak, aby pomoc zohledňovala v co největší míře skutečnou situaci žadatele a jeho majetkové poměry. Zjednoduší se i správní řízení, aby pomoc byla co nejrychlejší.
 
Bude zde také rodičovský příspěvek, u kterého dojde k větší flexibilitě. Nová úprava vychází vstříc především nízkopříjmovým rodičům. Zvyšuje možnost volby při čerpání dávky tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebám dané rodiny. Další změnou je možnost čerpání měsíčního příspěvku až do výše 13 000 korun, namísto dosavadních 10 tisíc.

kategorie Tiskové zprávy