KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Podruhé na Velehradě. Lidovci a orlové si připomněli odkaz svého společného zakladatele Jana Šrámka
Zpět

Podruhé na Velehradě. Lidovci a orlové si připomněli odkaz svého společného zakladatele Jana Šrámka

Přidáno 6. 5. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Společně ke kořenům. To bylo heslo velehradské Lidové slavnosti k poctě Mons. Jana Šrámka, zakladatele lidové strany a sportovní organizace Orel. Tyto dvě spřátelené organizace se již podruhé daly dohromady a uspořádaly na Šrámkovu počest akci pro celou rodinu s poučným i oddechovým celodenním programem.

„Šrámek zůstal morální autoritou v časech nacistické a komunistické krize. I my si musíme čas od času připomínat hodnotové základy naší služby lidem a vlasti. Zvláště v dnešní překotné době na ně totiž lze až příliš snadno zapomenout. O Šrámkovi se mluvilo jako o klidném politikovi, o klidné síle. Právě to je jeden z jeho odkazů, který zůstává dosud velmi aktuálním. Pokud má člověk jasno v tom, kým je a odkud pochází, umožní mu to k životu přistupovat s náležitým klidem, pokorou a spokojeností,“ vysvětluje myšlenková východiska akce 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Hlavně jsme ale dnes spolu neformálně strávili krásný slunečný den plný setkání a rozhovorů, zábavy, kultury a dobrého jídla. Díky všem, kdo si to s námi přišli i s celou rodinou užít,“ dodává místopředseda.

Organizačně akci zajišťoval hlavně Orel. „Společně jsme zahájili mši svatou, kterou sloužil biskup Antonín Basler. Poté jsme se vydali v čele s deseti orelskými prapory na hřbitov, kde jsme uctili památku Mons. Jana Šrámka státní hymnou, modlitbou a položením květin. V rámci odpoledního programu jsme nabídli stanoviště a soutěže pro děti, malování nebo skákací hrady. Program byl zakončen divadelním představením Školák Kája Mařík v podání ochotnického divadla z nedalekého Ořechova,“ popisuje program akce Kristina Horáková, generální sekretářka Orla.

O akci byl velký zájem a účastníci si slunečný den velmi užili. I proto lze považovat druhý ročník nově založené tradice za úspěšný a lidovci i orlové určitě mají v plánu akci příští rok zopakovat.

Video z akce zdeObrazek-WhatsApp-2024-05-06-v-15-32-46_baaaaaee.jpg

kategorie Tiskové zprávy