KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Po letech snažení dostanou senátoři možnost ovlivnit složení mediálních rad
Zpět

Po letech snažení dostanou senátoři možnost ovlivnit složení mediálních rad

Přidáno 21. 6. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senát dnes schválil novelu, podle níž budou jeho členové volit třetinu členů rad České televize a Českého rozhlasu. Znamená to významné posílení kompetencí horní komory. Dosud členy vybírala pouze Sněmovna. Podle senátora Josefa Klementa (KDU-ČSL) je to krok správným směrem, který přispěje k vyváženějšímu složení mediálních rad.

Senát se pokoušel o zapojení do volby rad obou veřejnoprávních médií již několikrát, ovšem až za této vlády došlo ke změně. „Věřím, že je veřejným zájmem, aby složení rad nepodléhalo jen většině v Poslanecké sněmovně. Přijetím této novely se bude realizovat princip, že parlament jako celek se má podílet na volbě členů rad. Obě komory reprezentují veřejnost, proto dlouhodobě v Senátu voláme po našem zapojení do volby,“ sdělil senátor Josef Klement, který je předsedou senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

Podle Klementa tak bude zajištěna větší rozmanitost členů rad a zároveň se díky zapojení Senátu zabrání pokušení vítězů sněmovních voleb tyto rady ovládnout. Také nebude už možné odvolat rady veřejnoprávních médií jako celek. „Změny mají posílit odolnost obou médií vůči případným politickým tlakům,“ míní Klement.

Příslušný vládní návrh zákona se inspiroval senátním návrhem zákona, který vznikal ve Stálé komisi Senátu pro sdělovací prostředky. Její členka, senátorka Miluše Horská, připomíná, že pokusy o zapojení Senátu do voleb rad existují již od roku 2007. „Skutečně již několik dlouhých let se snažíme o docílení této změny. Dnešní přijetí novely tak považuji za zadostiučinění a za správný krok, který bude potažmo i stabilizačním prvkem naší demokracie,“ dodává Horská.

Návrhy na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu mají nově podávat organizace, které existují aspoň deset let a představují kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. To má eliminovat návrhy od jen účelově založených sdružení.

kategorie Tiskové zprávy