KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Petr Hladík vystřídá Annu Hubáčkovou na pozici ministra životního prostředí. Jeho nominaci dnes schv
Zpět

Petr Hladík vystřídá Annu Hubáčkovou na pozici ministra životního prostředí. Jeho nominaci dnes schválil Celostátní výbor KDU-ČSL

Přidáno 3. 10. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Stávající ministryně životního prostředí Anna Hubáčková odstupuje ze zdravotních důvodů a KDU-ČSL nominuje jako jejího nástupce lidovce Petra Hladíka, který se této problematice věnuje již deset let. Je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Annou Hubáčkovou připravoval příslušnou část programu koalice SPOLU a na pozici náměstka města Brna za tuto problematiku zodpovídal. Dnes ho jako kandidáta na pozici ministra nominoval Celostátní výbor KDU-ČSL.

„Odstupuji ze zdravotních důvodů a za svého nejlepšího nástupce vidím Petra Hladíka, kterého jsem pro tuto pozici oslovila po konzultaci s předsedou strany Marianem Jurečkou. Bohužel mě čeká zdravotní zákrok s několikaměsíční rekonvalescencí. To omezí mou schopnost cestovat, což je během předsednictví Radě EU velmi problematické. Petr Hladík spolu se mnou určoval směr agendy životního prostředí a vždy se mnou páci konzultoval. V oblasti se orientuje jako málokdo,” vysvětlila své rozhodnutí Anna Hubáčková.
 
„Pro mě osobně to není jednoduché, s rodinou jsme to hodně řešili. Volala mi přímo paní ministryně, zda bych byl ochoten nastoupit,” popsal své pocity Petr Hladík. Na novou roli se však zároveň těší. „Téma životního prostředí je jedním z pilířů křesťansko-demokratické politiky na celém světě a já osobně se několik posledních let životnímu prostředí věnuji opravdu intenzivně,” dodal.
 
Životní prostředí měl na starost od roku 2018 z pozice prvního náměstka primátorky města Brna. Petrovi Hladíkovi se ve funkci podařilo zavést dotační titul na tvorbu zelených střech nebo zachytávání dešťové vody. Povedlo se také přijmout a začít plnit akční plán pro uhlíkově neutrální Brno v roce 2050, díky čemuž město začalo podnikat kroky k energetické nezávislosti ještě před energetickou krizí.
 
Konkrétně to znamená osazení stovek střech fotovoltaickými panely, vybudování nejmodernější automatizované dotřiďovací linky, přípravu výstavby třetího kotle na energetické využití odpadu, či zavedení systematického sběru bioodpadu. Hladík kladl také důraz na více zeleně ve městě. Díky tomu Brno dostalo například ocenění E.ON Energy Globe a další ceny.
 
„O zdravotních problémech paní ministryně jsem věděl už několik týdnů. Hledali jsme nejlepší společné řešení i s ohledem na probíhající předsednictví. Zvažovali jsme, zda paní ministryně může ve své funkci setrvat do konce roku a do konce předsednictví Radě EU. Situace rychle eskalovala, zdravotní důvody jí pokračovat nakonec bohužel neumožňují. Stěžejní ministerstvo životního prostředí nesmí zůstat bez ministra, proto jsme museli jednat rychle,” dodal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Chci paní ministryni moc poděkovat za odvedenou práci. Za necelý rok se jí povedla řada věcí a já si jí za to moc vážím. Zdraví je přednější než politika,” doplnil.
 
Za necelý rok, kdy Anna Hubáčková resort vedla, odvedla mnoho práce. Nedávno se musela potýkat s požárem Národního parku České Švýcarsko. Spolupráci s jejím resortem si tehdy místní starostové velmi pochvalovali. V oblasti ochrany přírody také odstartovala proces vedoucí k vyhlášení národního parku Křivoklátsko.
 
Při jednáních v Evropské unii zajistila z balíčku Fit for 55 finance ve výši 1,234 bilionu korun na modernizaci české energetiky. Dále také díky jejímu úsilí Poslanecká sněmovna přijala zákon omezující prodej jednorázových plastů. Resortu se za jejího vedení také podařilo společnou dohodou urovnat spor s Polskem ohledně dolu Turów.

kategorie Tiskové zprávy