KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy SPOLU: Schválili jsme novou podobu kompenzačního bonusu, upravena byla také tzv. izolačka
Zpět

SPOLU: Schválili jsme novou podobu kompenzačního bonusu, upravena byla také tzv. izolačka

Přidáno 1. 12. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Sněmovna se na dnešní mimořádné schůzi zabývala návrhem covidových kompenzací. Z dílny koalice SPOLU a Piráti a Starostové vzešlo několik pozměňovacích návrhů, které vládní verze upravují. Tyto pozměňovací návrhy získaly u poslanců podporu a byly schváleny. Úpravy kompenzačního bonusu umožňují například souběh s dalšími kompenzačními programy, řeší situaci nově podnikajících živnostníků nebo otázku ohledně jejich karantén. Pomoc tak bude opravdu účinná a rychlá.


Koalice připravily pozměňovací návrh k mimořádnému příspěvku zaměstnancům při nařízené karanténě, tzv. izolačka, a k zákonu o ošetřovném. „Náhrada při nařízené karanténě by měla mít motivační efekt, aby skutečně lidé v karanténě zůstávali doma a nešířili dále Covid-19. Oslovili jsme ministryni práce a sociálních věcí paní Maláčovou, aby nám ukázala, do jaké míry máme data o tom, jak je toto opatření účinné,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Odpověď jsme sice dostali, ale stále jsme se nedozvěděli nic přesného, proto jsme se rozhodli, že zkrátíme platnost tohoto opatření do 28. 2. 2022. Převezmeme odpovědnost, zjistíme si data a budeme uvažovat o případném prodloužení, kterému se nebráníme,“ doplnil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že příspěvek bude náležet těm, kterým byla nařízena karanténa po 30. 11. 2021.

U ošetřovného jsme meli pozměňovací návrh na podporu určitého principu mezigenerační sounáležitosti a soudržnosti, kdy ošetřovné bude přiznáno i osobám blízkým a pečujícím, protože víme, že tuto roli nyní často plní například prarodiče, a bylo by vhodné, aby jim bylo ošetřovné také přiznáno, řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Ošetřovné tak bude přiznáno i těm, kteří žijí v jiné domácnosti.

Kromě tzv. izolačky a ošetřovného byl upraven také kompenzační bonus.

Vládní opatření nejsou klasickým podnikatelským rizikem, proto jsme od začátku podporovali aktivaci kompenzačního bonusu. Pro narovnání jeho podmínek jsme prosadili například rozšíření přístupu pro podnikatele, kteří začali s podnikáním po 1. 8. 2021 i souběh více druhů podpor, jako jsou Covid nepokryté náklady a Covid21. Živnostníci tak nebudou muset řešit, jestli využijí kompenzace na pokrytí nákladů své domácnosti nebo na náklady svého podnikání. Dalšími pozměňovacími návrhy jsme umožnili čerpat podporu i těm OSVČ, kterým kvůli jejich karanténě spadnou tržby o 30 % a výše, stejně jako u jiných důvodů k čerpání kompenzačního bonusu. Umožněna byla taktéž možnost pro společníky v malých s.r.o., jejichž podíl je ve formě kmenových listů při dodržení veškerých dalších podmínek kompenzačního bonusu,“ uvedl poslanec Vojtěch Munzar (ODS).

kategorie Tiskové zprávy