KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Pavla Golasowská (KDU-ČSL) společně s Centrem LOCIKA a MPSV zlepšují systém pomoci dětem ohroženým n
Zpět

Pavla Golasowská (KDU-ČSL) společně s Centrem LOCIKA a MPSV zlepšují systém pomoci dětem ohroženým násilím v rodině

Přidáno 19. 4. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL) společně s Centrem LOCIKA pokračuje v sérii kulatých stolů na půdě Poslanecké sněmovny. Tato setkání pomáhají zlepšit systém pomoci dětem ohroženým násilím v rodině. Ani v době škrtů by stát neměl zapomínat na ty nejzranitelnější – na děti. V prostorách poslanecké sněmovny se proto pod záštitou poslankyně Pavly Golasowské sešly již potřetí desítky odborníků z ČR i zahraničí na kulatém stole s názvem „DĚTI – NEVIDITELNÉ OBĚTI NÁSILÍ V RODINĚ III.“ a diskutovaly o možnostech spolupráce v oblasti sociálně-právní ochrany dětí.

„Jak ukazují poslední medializované případy násilí v rodině, nejsme stále schopni účinně a rychle reagovat v zájmu ohrožených dětí. Ve dvou případech skončilo domácí násilí s dopady na život a zdraví malých dětí včetně kojenců pouze podmínečným potrestáním pachatele. Systém včasné a dobře koordinované pomoci zde selhal a nejlepší zájem těchto dětí není ani předmětem odborné diskuse. Podobné příběhy jsou řešeny i nadále především na stránkách bulvárních deníků, nikoliv odbornou veřejností. Situace je jednoznačně alarmující, neumím si představit, jaký větší impuls ještě potřebujeme, abychom začali věci skutečně měnit,” uvedla Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, které se zabývá pomoci dětem ohroženým násilím v rodině. Centrum LOCIKA v loňském roce otevřelo první Dětské advokační centrum, které je pro děti bezpečným místem, kde se jim i v náročných životních situacích dostane citlivé, včasné a odborné pomoci v jejich skutečném zájmu.

Setkání přiblížilo Česko ke standardům mezinárodní péče a otevřelo diskuzi, kdo a jakým způsobem má hájit zájmy ohrožených dětí. Mimo jiné se potvrdila potřeba existence dalších specializovaných center, v nichž by měli odborníci možnost řešit společně konkrétní případy dětí.

„Máme velkou radost, že Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že vznik těchto center bude ukotven v zákoně, a hledá aktuálně způsoby a prostředky k tomu, aby centra Dětství bez násilí mohla fungovat v brzké době v každém kraji. Zatím takové aktivity nejsou možné bez finanční podpory nadací. V tomto případě je významným podporovatelem Nadace Sirius,” doplnila Wünschová.

„Děkuji paní poslankyni Pavle Golasowské a celému týmu za přípravu dnešního setkání. Je to půl od roku od našeho společného dialogu v nově otevřeném dětském advokačním centru, kde jsme se potkali také s Dášou, maskotkou Lociky. Těší mne, že společně vytváříme systémovou podporu nejenom z pohledu MPSV, ale i dalších rezortů. Můžeme tak dále pracovat na našich cílech a zabránit dalšímu prohlubování traumat, která některé děti bohužel zažívají. Chceme posílit další subjekty k včasnému odhalení domácího násilí. Stát má v tomto ohledu ještě dluh, ale hlavní je, že existuje vůle pracovat a věci posouvat. Děkuji vám všem, kteří pracujete na změně k lepšímu, hlavně všem terénním pracovníkům,“ sdělil Marian Jurečka.

Postarat se dobře a včas o ohrožené děti se přitom vyplatí i finančně. Jak ukazují studie z USA z roku 2012, péče o jednu dětskou oběť násilí v rodině vyjde stát v konečném důsledku na 4,7 mil. korun. Odpovídající studie v České republice zatím nebyla provedena, ale lze předpokládat, že čísla budou obdobná. Z širší perspektivy tak lze říci, že účinná pomoc jednomu dítěti zaplatí plat jednoho odborného pracovníka na plný úvazek na sedm let dopředu.

„Mám radost, že mohu podpořit snahu, aby se Česká republika přiblížila mezinárodním standardům péče o dětské oběti násilí v rodině. Držíme tak krok s našimi sousedy nejen ze západní Evropy, ale i se zeměmi jako je Moldavsko, Estonsko, Maďarsko, Litva či Albánie, kde centra pro pomoc ohroženým dětem aktuálně vznikají a rozvíjejí se. Jejich potřeba roste nejen u nás, čtyři takové instituce vznikly za uplynulý rok např. v Německu. Věřím, že ve spolupráci s MPSV se povede otevřít centra pomoci pro děti ohrožené násilím i v jiných částech naší země. Toto téma je pro mě důležité i proto, že jsem v minulosti pracovala s rodinami, v nichž docházelo k domácímu násilí, a proto vím, jak devastující dopad má toto násilí na děti. Naše společnost je přitom zaměřena zejména na ochranu dospělých osob, kdy se v případě domácího násilí řeší oběť a agresor, a zájem dětí, které jsou často němými svědky násilí, není dostatečně hájen. Proto jsem ráda, že jako zákonodárkyně mohu iniciovat systémové řešení tohoto problému,” uvedla poslankyně Pavla Golasowská, která se podpoře těm nejzranitelnějším věnuje v politice dlouhodobě.

kategorie Tiskové zprávy