KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Propojíme registr držitelů zbraní s lékaři. Věřím, že tím snáze odhalíme pr
Zpět

Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Propojíme registr držitelů zbraní s lékaři. Věřím, že tím snáze odhalíme problémy

Přidáno 6. 3. 2024
Ilustrační foto
Senát PČR

Nový zbraňový zákon zkracuje z deseti na pět let lhůtu pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní a zahrnuje možnost policie případně nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřujícím lékařům do budoucna umožní získat přístup do centrálního registru zbraní. Související legislativu dnes schválil senát.

„Pokud lékař zjistí, že jeho pacient trpí psychickou nemocí, která omezuje jeho zdravotní způsobilost, bude mít povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii. Navíc díky připravované digitalizaci celého procesu při posuzování žádosti lékař uvidí, zda má žadatel záznam v rejstříku trestů nebo centrální evidenci přestupků. To považuji za správné a jen se divím, že to již není zavedeno,“ sdělil Kunčar, který v Senátu působí jako místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Kunčar souhlasí také s další úpravou, kterou přináší novela zákona o zbraních a střelivu, a to zavedení povinného hlášení podezřelých obchodů se zbraněmi. Zákon též umožní orgánu veřejné moci možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích.

„Chceme také, aby dosavadní papírové zbrojní průkazy či licence nahradil moderní a propojený elektronický zbraňový registr. Na to potřebuje ministerstvo vnitra více času, proto novela bude platit až od roku 2026. Ale je to vítaný posun,“ míní senátor.

Senátor Patrik Kunčar byl při projednávání legislativy v Senátu velmi aktivní. Připomněl, že již po tragédii v Uherském Brodě, kterou prožíval jako starosta města, byl jedním z iniciátorů změn ohledně držení zbraní.

kategorie Tiskové zprávy