KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Parlamentního shromáždění NATO v Rize a Tallinnu se zúčastnil poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL)
Zpět

Parlamentního shromáždění NATO v Rize a Tallinnu se zúčastnil poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL)

Přidáno 17. 5. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Hlavním tématem čtyřdenního jednání Parlamentního shromáždění NATO v Rize a Tallinnu byla bezpečnostní situace v Evropě ve světle války na Ukrajině. Za Českou republiku se zúčastnil poslanec a vedoucí parlamentní delegace Jiří Horák (KDU-ČSL). 

Delegáti jednali s čelními představiteli státní správy Lotyšska a Estonska a se zástupci kybernetického průmyslu. Mimo jiné navštívili také lotyšskou leteckou základnu a vojenskou základnu v Adaži, kde sídlí bojová skupina NATO. Setkání se uskutečnilo ve dnech 10.-13. května 2022. 

Během jednání s lotyšským ministrem obrany Artisem Pabriksem vyjádřil Jiří Horák podporu Pobaltí a potvrdil tím stejné smýšlení České republiky a pobaltských republik v otázce ruské agrese. „NATO zajišťuje bezpečnost Pobaltí. Kdyby Rusové neeskalovali napětí a neměli permanentně tendence se vměšovat do záležitostí okolních států, tak by jistě nebyla tak výrazná snaha okolních států vstupovat do NATO. Tyto státy mají jasnou historickou, ale i současnou zkušenost, která je k tomu vede. Stejně jako my,“ uvedl poslanec Horák.

Zasedání se rovněž zúčastnil i delegát z Finska, který informoval Shromáždění o úmyslu své země vstoupit do NATO v nejbližším možném termínu, což bylo všemi zeměmi přijato velmi pozitivně. „Vstup Finska a Švédska do NATO by zajistil stabilitu a bezpečnost jak těchto států samotných, tak celého evropského kontinentu,“ dodal Horák.WhatsApp-Image-2022-05-17-at-11-39-21-(1).jpeg

kategorie Tiskové zprávy