KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Politické vztahy s Ruskem jsou dlouhodobě na bodu mrazu
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Politické vztahy s Ruskem jsou dlouhodobě na bodu mrazu

Přidáno 24. 6. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Zástupci politických stran zastoupených ve Sněmovně ve středu 23. června 2021 diskutovali na ministerstvu zahraničí o česko-ruských vztazích. Zástupci ministerstva zrekapitulovali česko-ruskou relaci za poslední desetiletí a poslanci pak představili své současné pozice vůči Rusku. Většinově panovala shoda, že politické vztahy jsou na bodu mrazu dlouhodobě a kauza Vrbětice byla jen logickým vyvrcholením.

Ministerstvo na základě středečního jednání připraví “inventarizaci” našich vzájemných vztahů, nicméně zásadní konkrétní kroky by měla realizovat až nová vláda. „KDU-ČSL má za to, že je důležité více využívat členství v EU a v NATO a tím alespoň částečně vyvažovat asymetrický vztah s Ruskou federací. Jedná se například o aktivní přístup ČR ve formování nové strategie EU vůči Rusku, na které se teď pracuje,“ komentoval vývoj mezinárodních vztahů místopředseda lidovců Ondřej Benešík, podle kterého je spolu se spojenci potřeba věnovat kontinuální úsilí posilování obranyschopnosti východního křídla NATO, které Rusko svými vojenskými aktivitami ohrožuje.

Realita je taková, že Ruská federace dlouhodobě vyvíjí nepřátelské aktivity v České republice, což je zřejmé ze zpráv Bezpečnostní informační služby. Rusko nás navíc zařadilo na seznam zemí, které nepovažuje za přátelské. Česká Republika přitom jen adekvátně reagovala na ruské akce.

„Dále chceme naši zemi lépe připravit na kyberútoky a dezinformační kampaně, které mají za cíl rozdělovat naši společnost. Důležitá je otázka občanských a lidských práv v Rusku. Ty jsou dlouhodobě pošlapávány,“ upozorňuje Benešík a dodává, že pro KDU-ČSL a koalici SPOLU je obrana lidských práv důležitá i z pohledu obchodních vztahů. „V zemi, která pošlapává práva svých občanů, je i těžké vymáhat dodržování obchodních závazků a ochranu zahraničních investic,“ uzavírá Ondřej Benešík a dodává, že lídři zemí EU o společné strategii k Ruské federaci diskutují v těchto dnech na evropském summitu v Bruselu.

kategorie Tiskové zprávy