KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Odpověď může dát jedině Ústavní soud
Zpět

Odpověď může dát jedině Ústavní soud

Přidáno 19. 2. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Na to, jak vláda obešla Poslaneckou sněmovnu a na základě jednání s hejtmany vyhlásila od tohoto pondělka nouzový stav, reaguje Senát ústavní stížností. Podpořila ji většina senátorek a senátorů z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Dnes byla stížnost odeslána.

Podle předsedkyně senátorského klubu a první místopředsedkyně strany Šárky Jelínkové tento postup nelze ponechat bez povšimnutí. „Jde nám stejně jako vládě o životy a zdraví našich lidí. Ale krom toho, že je chceme chránit, tak jsme tady proto, abychom chránili základní principy demokracie a naší Ústavy. A toto se přeci vůbec nevylučuje“, vysvětluje Jelínková.

Jelínková se domnívá, společně s ostatními navrhovateli, že vláda zneužila této situace a že pošlapává Ústavu a demokratické principy. „Přeji si, ať pandemie brzo pomine. Ale až se za ní budeme ohlížet, až budeme sčítat všechny, bohužel, ztracené životy, tak nechceme, aby tam zůstala i pošlapaná Ústava a principy dělby moci," dodává Jelínková a připomíná, že vláda je kontrolována Poslaneckou sněmovnou.

Vláda podle předkladatelů měla i jinou možnost vyhlášení nouzového stavu. „Stačilo zasednout k jednomu stolu s opozicí, která na jednání byla připravena," sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Stížností tedy chtějí senátorky a senátoři zjistit jednak to, jak na současný stav nahlíží Ústavní soud a zároveň chtějí vědět i to, zda je do budoucna takovéto jednání vlády možné a přípustné. „Přeci jde chránit zdraví a životy a přitom dodržovat Ústavu," uzavírá Šárka Jelínková.

kategorie Tiskové zprávy