KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jan Bartošek chce řešit nespravedlivé odebrání peněz samosprávám na vyplácení kompenzačního bonusu ú
Zpět

Jan Bartošek chce řešit nespravedlivé odebrání peněz samosprávám na vyplácení kompenzačního bonusu ústavní stížností

Přidáno 2. 6. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Rozhodnutím ANO, ČSSD a KSČM přijdou kraje, města a obce téměř o 25 miliard korun kvůli vyplácení kompenzačního bonusu živnostníkům a s.r.o. Lidovci se s tímto verdiktem ale nechtějí smířit a hodlají proti tomu bojovat v Senátu. Předseda horní komory svolal na středu ráno jednání napříč senátními kluby a přizval i místopředsedu KDU-ČSL Jana Bartoška, který za obce a kraje vehementně bojuje. „Jsem přesvědčen, že nalezneme řešení, aby se peníze samosprávám vrátily. V případě, že Senát přijme změnu a návrh se vrátí do Sněmovny, bude mít koalice šanci na reparát. V opačném případě podám ústavní stížnost,“ komentoval šéf poslanců KDU-ČSL Bartošek.

„Je to krok proti logice, že se z krize máme proinvestovat,“ uvedl přeseda výboru pro evropské záležitosti a poslanec Ondřej Benešík. Podle něj budou peníze chybět na například na opravy chodníků či stavby školek.

Bartošek podal v rámci projednávání novely trestního zákoníku pozměňovací návrh, který se týká nacistických symbolů, respektive symbolů všech hnutí a stran směřující k potlačení základních práv a svobod. Jejich šíření by mohlo být až na výjimky trestným činem. „Myslím, že není možné dělat byznys s tvářemi Hitlera, Mengeleho a ostatních masových vrahů a dělat, že se o nic nejedná. Je to hnus a tyto praktiky musí v ČR skončit,“ dodal.

Ochrana vody
Voda je ohroženou a nenahraditelnou složkou životního prostředí a klíčovou surovinou. Takto znějící formulaci chtějí lidovci formou pozměňovacího návrhu vložit do novely vodního zákona, která se má projednat tento týden. KDU-ČSL prosazuje ústavní ochranu vody a půdy už více než rok, petici VODA NAD ZLATO už podepsalo kolem 25 tisíc občanů.

Lidovci chtějí úpravou současné legislativy zajistit kvalitní zdroje vody i pro další generace. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky vláda za poslední tři roky nepředstavila žádné konkrétní kroky, které by vedly k ochraně vody. „S ministrem životního prostředí Richardem Brabcem jsme v roce 2014 spustili expertní tým, který pracoval na spoustě věcí, ale za poslední tři roky se nic nestalo, vidím akorát další devastaci území a ohrožení vodních zdrojů v České republice,“ řekl Jurečka.

Šéf lidovců Jurečka důrazně ohradil proti vládní novele zákona o evidenci skutečných majitelů. Podle předlohy by byl premiér Andrej Babiš vlastníkem svěřenských fondů, do kterých vložil Agrofert, nikoliv však vlastníkem samotného holdingu. „Nebyl jsem v tom návrhu schopný najít logiku. Chceme, aby tato legislativní úprava byla čistou transpozicí evropského unijního práva. Odmítáme různé kličky, které by směřovaly k tomu, abychom tady zase vytvořili nějaký lex Babiš pro Agrofert a pro další čerpání dotačních podpor,“ dodal Jurečky s tím, že jeho rodinná farma nikdy nečerpala žádnou dotaci.

kategorie Tiskové zprávy