KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy O příspěvek na bydlení je možné požádat online v novém přívětivém prostředí
Zpět

O příspěvek na bydlení je možné požádat online v novém přívětivém prostředí

Přidáno 1. 7. 2022
Ilustrační foto
Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí spouští zásadní novinku: zjednodušení administrace příspěvku na bydlení. Od 1. července si lidé mohou o tuto formu pomoci požádat pohodlně online a odpadne jim tak nutnost vyplňovat rozsáhlé formuláře na pobočkách Úřadu práce. Na webu MPSV je možné vyplnit nový digitální formulář, a to jak na počítači, tak na chytrém telefonu či tabletu. Příspěvek je určen domácnostem, které nemají dostatečné příjmy na to, aby pokryly stávající náklady za bydlení.

Záměrem nové online žádosti je zpřístupnit tuto formu pomoci většímu okruhu lidí, kteří by na příspěvek sice měli nárok, ale z různých důvodů ho nečerpají. „Původně jsme počítali, že na digitalizaci tohoto příspěvku, což je velmi náročný proces, budeme potřebovat přibližně 7 měsíců. Díky našemu novému IT týmu, který se tímto problémem skutečně intenzivně zabýval, se nám podařilo v extrémně krátké době připravit nový formulář, který je pro klienty mnohem přívětivější, ale zároveň splňuje náročná kritéria daná zákonem,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nový formulář je dostupný přímo na webu MPSV. Nové prostředí je maximálně přívětivé a návodné, vyžaduje zadání pouze těch údajů, které jsou pro poskytnutí příspěvku nutné a stát zároveň nemá možnost si dané údaje dohledat. Žadatel tak dokládá nákladyna bydlení, příjmy a případně uvede osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti. K ověření žadatele je nutné přihlášení pomocí některé z forem elektronické identity občana, např. mobilního klíče eGovernmentu nebo BankID.

„Platí, že lidé nemusejí vypisovat to, co umíme sami ověřit v registrech. Třeba u vlastníka nemovitosti vše sami ověříme v katastru, podobná situace je u seniorů, kteří pobírají pouze důchod od ČSSZ,“ vysvětluje ministr. Nový formulář je určen většině žadatelů, ovšem pro některé specifické případy bude nutné nadále osobní návštěva Úřadu práce, kde s vyplněním občanům úředníci poradí.

O příspěvek na bydlení doposud bylo možné požádat prostřednictvím formuláře s přílohami, většina lidí podávala žádosti přímo na Úřadu práce. Přípustné bylo také odeslání formuláře a příloh elektronicky, nový online formulář je ale mnohem jednodušší. Třeba přesně stanoví, co musí daný žadatel vyplnit, pokud je vlastníkem nemovitosti nebo žije v družstevním bytě či nájmu. „Zásadní změnou je i to, že nově stát akceptuje fotku či scan potřebných dokladů. Chceme co nejvíce vyjít vstříc těm, kteří doposud z důvodu administrativní náročnosti o příspěvek na bydlení nepožádali, přestože v současné situaci nezvládají rostoucí platby za elektřinu nebo teplo. Jsme připraveni pomoci dalším stovkám tisíc lidí v nesnázích,“ uvádí ministr Jurečka.

Kromě nové online žádosti bude stále možné v případě potřeby o příspěvek na bydlení požádat i na kontaktních pracovištích Úřadu práce. K dispozici jsou žadatelům pro všechny druhy pomoci pracovníci call centra na bezplatné lince 800 77 99 00.

kategorie Tiskové zprávy