KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy O měsíční brigádu na ministerstvu zdravotnictví už nikdo nestojí
Zpět

O měsíční brigádu na ministerstvu zdravotnictví už nikdo nestojí

Přidáno 25. 5. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Návrat staronového ministra Adama Vojtěch KDU-ČSL nepovažuje za dobré řešení. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je potřeba došetřit, jak odcházející ministr Petr Arenberger ve „své“ nemocnici hospodařil. Poslanci by se tento týden měli zabývat také vratkou ze Senátu týkající se pomoci osobám se zdravotním postižením ale i nezodpovědným vládním nakládáním s pandemickým stavem.

S dalším novým týdnem přichází i nový ministr zdravotnictví. „Myslím si, že odchodem ministra Arenbergera jeho problémy nekončí. Je důležité, aby bylo detailně prošetřeno hospodaření jeho fakultní nemocnice, a to za dobu nejen jeho ředitelování ale i za dobu jeho náměstkování,“  uvedl na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle lidovců ale není šťastným řešením ani návrat Adama Vojtěch. „On odcházel v situaci, kdy nezvládal řízení a agendu ministerstva zdravotnictví. Šli za ním trestní oznámení z důvodu předražených nákupů ochranných pomůcek. Nebyl schopen objednat dostatečné množství vakcín tak, aby dokázal chránit občany České republiky. Tento ministr, který byl tenkrát podle slov pana premiéra unavený, tak se znovu vrací. Chápu ale, že schopnému člověku se na pár měsíců na brigádu k panu premiérovi už opravdu nechce,“  doplnil Jurečka.

Pandemický stav nemůže trvat věčně
Ve středu by podle KDU-ČSL měla vláda také říct, jak chce dál nakládat s pandemickým stavem. „Není možné tolerovat to, že tato vláda ohýbá pandemický zákon a kašle na to, co je v zákoně napsáno,“  vyčetl kabinetu Jurečka. Pokud to podle něj vláda nenapraví, je na místě žádat ukončení pandemického stavu. „Také chceme slyšet, jak se vláda postaví k typům podnikání, které budou i po prvním červnu omezeny. Jelikož platnost kompenzačního bonusu má vypršet s koncem května,“  předestřel Jurečka.

Rodiny se zdravotním postižením je třeba bránit, ne diskriminovat
Sněmovna se má zabývat také novelou zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která je vrácena Senátem. Primárně se týká zjednodušení agendy vydávání a obnovy průkazů ZTP. „My jsme tento návrh ještě rozšířili. Rodiny, které se starají o své blízké trpící například poruchou autistického spektra, si zaslouží větší podporu a pozornost. Bohužel ale došlo k přijetí diskriminační formulace, která by podpořila jen výseč těchto rodin. Proto jsme s našimi senátory vstoupili v jednání s experty a připravili novou formulaci, která zabrání diskriminačnímu přístupu. V tomto ohledu mě překvapuje negativní stanovisko ministryně Maláčové, které poslance přesvědčuje, že senátní verzi nemají podpořit,“  uvedl poslanec Vít Kaňkovský.

kategorie Tiskové zprávy