KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy O dotacích pro nemocnice nesmí rozhodovat „loterie“. 26. května svoláme mimořádnou schůzi
Zpět

O dotacích pro nemocnice nesmí rozhodovat „loterie“. 26. května svoláme mimořádnou schůzi

Přidáno 12. 5. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Program REACT-EU měl rozdělit finanční prostředky, které Česká republika obdrží od Evropské unie za účelem snížení dopadů pandemie covid-19. Jeho výsledkem je však doposud chaos. O přidělení jednotlivých dotací nerozhodovala kvalita projektů, ale schopnost rychle klikat myší. AntiCovid tým a koalice SPOLU budou iniciovat svolání mimořádné schůze Sněmovny na středu 26. května, která se bude skandálním výběrem v programu REACT-EU zabývat.
Na mimořádné schůzi budou koalice SPOLU a AntiCovid po Ministerstvu zdravotnictví i Ministerstvu pro místí rozvoj mimo jiné chtít vysvětlit:

  • Proč dotace nedostaly nemocnice a zařízení, které byly během pandemie nejvytíženější?

  • Jak vypadají skutečná kritéria, na základě nichž se vybírají projekty, které dotaci obdrží?

  • Co ministerstva udělala pro to, aby se tento skandální výběr už nikdy neopakoval?

  • Jak je možné, že mezi neúspěšnější žadatele patří Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejímž ředitelem je shodou okolností ministr zdravotnictví Petr Arenberger?

Evropské dotace v rámci programu REACT-EU směřují do zdravotnictví. Cílem těchto dotací je podpořit ty nejkvalitnější projekty, které povedou k rozvoji a zkvalitnění zdravotní péče. Zadávací dokumentaci a pravidla pro výběr projektů připravuje Ministerstvo zdravotnictví již téměř rok. Celkem by měly být vybrány špičkové projekty za 8 miliard korun.

kategorie Tiskové zprávy