KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Nina Nováková (za KDU-ČSL) uspořádala kulatý stůl se seniory, kde řešili kvalitu jejich života
Zpět

Nina Nováková (za KDU-ČSL) uspořádala kulatý stůl se seniory, kde řešili kvalitu jejich života

Přidáno 5. 5. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslankyně Nina Nováková uspořádala první z kulatých stolů ze série Senioři aktuálně, aneb jak se nyní žije seniorům v České republice i celé Evropské unii. Ve spolupráci Rady seniorů České republiky a Sdružení křesťanských seniorů vyšlo na povrch spousta zajímavých námětů.

„Senioři představují čtvrtinu populace, a stejně jako lidé v celé společnosti, také oni se navzájem odlišují svými názory, socio-ekonomickým postavením, vzděláním a zájmem o veřejné dění. Kulatými stoly si klademe za cíl nejen pojmenovat aktuální problémy, s nimiž se současní senioři potýkají, ale také zachytit návrhy seniorů na celkové zlepšení života společnosti“, řekla poslankyně Nina Nováková.

„Není důležité, co si kdo myslí o seniorech, ale je důležité, co si myslí oni sami. Současná ekonomická situace pro ně není vůbec snadná a senioři patří k obzvláště zranitelné skupině, pokud nejsou součástí dobře fungující rodiny. Ta je první, která jim pomůže“, dodala.

Řešilo se i zdraví a psychika. Poslankyně Nina Nováková uvedla, že délka dožití je opravdu vysoká, zejména díky velmi kvalitní medicíně. Jinak je tomu ale u kvality života a délky dožití ve zdraví. V tomto ohledu je na tom Česká republika hůře, protože senioři často nežijí v tzv. životní pohodě. „Well beeing“ – životní pohoda je fyzický a psychický stav, ale i stav vlastních vztahů s ostatními lidmi a také celková pohoda ve stavu spirituálním – duchovním. „Všichni chceme mít pocit, že náš život má nějaký smysl a že můžeme světu ještě něco dát“, doplnila Nina Nováková.

Poslankyně Nováková se těší na následující setkání ze série Senioři aktuálně, která nám odkryjí další možností, jak zlepšit kvalitu života seniorů. Výstupy z kulatého stolu poskytne jako podněty pro výbory a komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR i příslušná ministerstva.

kategorie Tiskové zprávy