KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Nina Nováková (za KDU-ČSL): Lex Ukrajina pro školy zajistí, aby se ukrajinské děti začaly opět vzděl
Zpět

Nina Nováková (za KDU-ČSL): Lex Ukrajina pro školy zajistí, aby se ukrajinské děti začaly opět vzdělávat a zároveň aby tím nebyly negativně ovlivněny české děti ani školy

Přidáno 24. 3. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

S příchodem dětí z Ukrajiny je důležité zaměřit se také na jejich zařazení do vzdělávacích zařízení. Je ale také nutné zajistit, aby se opatření nedotklo negativním způsobem českých dětí a aby nedošlo k přeplnění kapacit škol a školek. K řešení tohoto problému slouží zákon zvaný lex Ukrajina, který se snaží ve Středočeském kraji aplikovat poslankyně Nina Nováková.

„Pro rodiny je jaro dobou, kdy se jejich děti chystají na přijímací zkoušky na střední školy, kdy probíhá zápis do mateřských škol a do prvního a druhého stupně základních škol. Vzhledem k rostoucímu počtu maminek s dětmi, které k nám utíkají před válkou na Ukrajině, se některé naše maminky a tatínkové ptají, jak to bude s kapacitou ve školkách a školách,“ uvedla poslankyně a středoškolská pedagožka Nina Nováková s tím, že právě na tuto složitou situaci zareagoval velmi rychle zákon lex Ukrajina.

Lex Ukrajina pro školy se zaměřuje na to, aby se ukrajinské děti co nejdříve zapojily do společnosti a začaly se opět vzdělávat. Zároveň ale pamatuje na to, aby nedošlo k ochromení českého školství a aby byl dostatek míst pro naše děti ve školkách a školách. „Na dobu, dokud to bude nezbytné, se ustoupilo od náročných hygienických předpisů i od předpisů o kvalifikaci učitelů. Ukrajinské děti tak mohou vyučovat i vzdělané ukrajinské ženy. Výuka probíhá v prostorách, které mají obce a města k dispozici,“ vysvětlila autorka vzdělávacích programů pro děti a seniory Nina Nováková.

Počty příchozích lidí prchajících před válkou a situace na Ukrajině se mění ze dne na den, a je proto nutné pružně a rychle reagovat. „Uvědomujeme si, že situace není snadná a že lex Ukrajina, tzv. zjednodušený pobyt uprchlíkům platný do 21. 03. 2023, bude neustále přepracováván tak, aby flexibilně reagoval na novou situaci v souvislosti s nově příchozími. Proto jsem ve velmi častém kontaktu se zástupci Ministerstva školství ČR, se kterými na změnách pracujeme. Nejdůležitější je, že se ukrajinské děti učí a výuka dětí z našich rodin nijak neutrpí,“ dodala poslankyně Nováková.

kategorie Tiskové zprávy