KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Nejúspěšnější kandidáti KDU-ČSL v krajských volbách: Koho lidé kroužkovali?
Zpět

Nejúspěšnější kandidáti KDU-ČSL v krajských volbách: Koho lidé kroužkovali?

Přidáno 8. 10. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Krajské volby jsou za námi a díky hlasům voličů zasedne v krajích 56 lidoveckých zastupitelů. Voliči v mnoha krajích posunuli tzv. kroužkováním svého favorita z konce kandidátky na čelní místa. Typickým příkladem “skokana” a oblíbeného politika je současný poslanec Stanislav Juránek, který se kandidátce v Jihomoravském kraji probojoval z 21. příčky až na 2. místo za suverénního Jana Grolicha.

Lidovečtí lídři, kteří vedli v jednotlivých krajích kandidátky, dostali od voličů hodně preferenčních hlasů. Mezi největší lidovecké skokany patří František John, který se ze svého původního 16. místa na kandidátce stal 3. nejkroužkovanějším kandidátem. Úspěšný starosta města Zábřeh a zapálený ochránce přírody bude zastupitelem Olomouckého kraje společně i s Marianem Jurečkou.
 
Marian Jurečka je předsedou KDU-ČSL a jako kandidát za Spojence - Koalice pro Olomoucký kraj získal 8 129 preferenčníh hlasů. Lídr vítězného hnutí ANO obdržel zhruba o 1400 preferenčních hlasů méně.
 
Fantasického výsledku dosáhli lidovci v Jihomoravském kraji, kde budou mít hejtmana. S počtem sice zůstali druzí za hnutím ANO, ale po rychlé domluvě s dalšími stranami se domluvili na koalici a také na postu hejtmana, který obsadí starosta Velatic Jan Grolich. Šestatřicetiletý právník získal 12 172 preferenčních hlasů, což bylo nejvíce v celém kraji. Markantní propast hlasů mezi Grolichem a druhým nejkroužkovanějším kandidátem v Jihomoravském kraji je více než 7 000 preferenčních hlasů.
 
Ve Zlínském kraji je tradičně nejoblíbenějším politikem Jiří Čunek. Senátor a bývalý hejtman získal o 6 226 preferenčních hlasů více než lídr z vítězného ANO 2011. Kromě Jiřího Čunka uspěl i Josef Bazala, mimo jiné kandidát do Senátu za obvod Uherské Hradiště. Starosta Starého Města získal téměř stejný počet hlasů jako výše zmíněný kandidát z vítězného hnutí ANO.
 
Dalším úspěšným kandidátem byl Roman Línek, bývalý hejtman Pardubického kraje. Současný náměstek a lídr za Koalici pro Pardubický kraj byl hned druhý v pořadí všech kandidátů v počtu preferenčních hlasů.
 
Na druhém místě v počtu preferenčních hlasů se v Kraji Vysočina umístil Vít Kaňkovský, lékař a poslanec za KDU-ČSL. Velmi dobrého výsledku dosáhl také Josef Klement, místostarosta města Žďár nad Sázavou a kandidát do Senátu. Ten přeskočil díky preferenčním hlasům z 6. na 2. místo kandidátky KDU-ČSL.
 
Mandát krajského zastupitele obhájil Lukáš Curylo, ředitel Charity České republiky a současný náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. O tom, že se jako náměstek hejtmana osvědčil, mluví počet preferenčních hlasů. Voliči ho svým kroužkováním zařadili na 2. místo v počtu hlasů v kraji.

Zkušený politik a dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který vedl společnou kandidátku v Královéhradeckém kraji, obsadil třetí místo s počtem 2 798 preferenčních hlasů. Vynikající kampaň vynesla mezi nejkroužkovanější také lídra společné kandidátky KDU-ČSL a TOP 09 v jižních Čechách Františka Talíře. Sedmadvacetiletý lidovec dokázal oslovit svou kampaní velké množství lidí a v součtu preferenčních hlasů obsadil čtvrté místo. 

kategorie Tiskové zprávy