KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Nebudeme se bavit o odškodňovacím zákonu, korespondenční volbě ze zahraničí ani zjednodušení výměny
Zpět

Nebudeme se bavit o odškodňovacím zákonu, korespondenční volbě ze zahraničí ani zjednodušení výměny průkazů ZTP vzkazuje vládní koalice

Přidáno 28. 1. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Opoziční koalice SPOLU - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes na mimořádné schůzi Sněmovny chtěla svými navrhovanými body programu řešit pomoc konkrétním skupinám občanů. Jednak šlo o to upravit komplexně a předvídatelně kompenzace vlády v případě omezení či zákazu podnikání tzv. odškodňovacím zákonem, umožnit korespondenční volbu ze zahraničí lidem, kteří studují či pracují v zahraničí a také zjednodušit výměnu průkazů ZTP. „Nebudeme se o tom ani bavit“, byla odpověď vládní většiny. Program mimořádné schůze neschválen!

„Šlo o vrácení do hry tzv. odškodňovacího zákona, aby nyní, ale i do budoucna, byl pro všechny, které stát svými opatřeními omezí v podnikání a výdělečné činnosti předvídatelný a jasný postup odškodnění. Stejně tak je farizejské, že byl odmítnut bod programu, který se týkal korespondenční volby ze zahraničí. O něm vládní koalice hnutí ANO a ČSSD hovoří již roky, ale nebyla schopná to dotáhnout do konce. Zase dali stopku tomu, abychom se v té debatě mohli posunout dál. Vláda se postavila zády i k těžce tělesně postiženým, kteří mají život už tak hodně složitý a  bere si tyto lidi jako rukojmí,“ komentuje předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
 
"Všichni jste viděli za co jsme bojovali. Jsou to věci, které by měly být samozřejmé - spravedlivé odškodnění, že se lidem umožní naplnit právo účastnit se voleb, i když jsou zrovna v zahraničí. Tyto věci jsme chtěli projednávat. Vláda to odmítla. Co je na tom ale nejstrašnější, že vláda odmítla o tom vůbec diskutovat! Vláda ale neodmítla opozici, vláda odmítla ty lidi, kterých se to týká! My to ale nevzdáme, předložíme to na program jednání Sněmovny v rámci řádné schůze ve variabilním týdnu,“ konstatuje předseda ODS Petr Fiala.
 
"Aby vláda přicházela s dalšími restriktivními opatřeními už není cesta. Velká část lidí nedodržuje ta současná opatření ne proto, že chtějí rebelovat, ale proto, že nemá na výběr! Protože ty formy kompenzací, které vláda nastavila zkrátka nedávají lidem na výběr. Už dlouho říkáme vládě, ať se podívá, jaký dopad mají její kompenzace a opatření na živnostníky a tady udělá změnu. Ta změna se pak může pozitivně promítnout do chování těch lidí. A to si vláda pořád neuvědomuje. Stále dělá represivní část, ale vůbec se nevěnuje motivační a vysvětlovací kampani“ dodává předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

kategorie Tiskové zprávy