KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Návrhy lidovců mají za cíl finančně podpořit rodiče, samoživitelky, živnostníky a malé firmy
Zpět

Návrhy lidovců mají za cíl finančně podpořit rodiče, samoživitelky, živnostníky a malé firmy

Přidáno 20. 10. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Lidovci přichází na jednání Poslanecké sněmovny se zásadními návrhy na pomoc rodičům, samoživitelkám, drobným podnikatelům a malým a středním firmám. „Nemůžeme nechat naše občany, aby spadli do dluhových pastí, neměli na jídlo nebo přišli o střechu nad hlavou,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

V posledních dnech praskají nemocnice ve švech a počty nakažených lékařů rostou. Lidé mají na doporučení členů vlády zůstávat co nejvíce ve svých domovech. Ohroženým skupinám osob je důležité nabídnout pomocnou ruku. „Vyzvali jsme v úterý své členy a příznivce, aby v této nelehké situaci pomohli lidem ve svém blízkém okolí. Musíme napnout všechny síly, aby se nám co nejlépe podařilo zvládnout druhou vlnu Covid-19,“ uvedl Jurečka s tím, že chce od vlády slyšet na začátku schůze Poslanecké sněmovny jasné informace o koronavirové situaci a další plán.

Navýšení ošetřovného
Rychlá a adekvátní pomoc musí přijít rodičům s malými dětmi, kteří vinou karantény nebo zavření školy musí zůstat doma. Současný vládní návrh, jenž plánuje prodloužit lhůtu ošetřovného, už ale nepočítá s jeho navýšením. „To chceme našimi návrhy změnit. Podáváme návrhy na navýšení ošetřovného na alespoň 70, 75 a 80 % vyměřovacího základu. Rodiče potřebují určitou jistotu, že budou mít z čeho zaplatit jídlo, nájem a další základní životní potřeby,“ komentoval lidovecké návrhy Jurečka.

Kompenzační bonusy pro živnostníky
Lidovci navrhují, aby na kompenzační bonus dosáhli i podnikatelé, působící v sekundárních nebo terciálních oborech, kterým kvůli koronaviru výrazně poklesly příjmy. „Podnikatelé, kteří přišli o 30 až 50 % svých příjmů, by měli nárok na 250 korun kompenzačního bonusu za den. V případě propadu příjmů o 50 až 75 % navrhujeme kompenzační bonus ve výši 350 korun za den. Podnikatelé s propadem příjmů nad 75 % by dostali 500 korun za den,“ přiblížil návrhy z dílny KDU-ČSL Jurečka.

Na pomoc formou úvěrů by neměly nárok firmy v daňových rájích. „Firmy, které budou tuto pomoc čerpat, by v následujících dvou letech nemohly odvádět své výnosy pryč z ČR,“ dodal Jurečka. Lidovci navrhují, aby se osobám samostatně výdělečně činným odložily platby za sociální a zdravotní pojištění v období října 2020 až března 2021.

Distanční výuka
„Chtěl bych poděkovat všem učitelům a ředitelům škol, kteří dokázali pružně přejít na distanční výuku. Distanční výuka bude vždy pouze doplňkem standardní vúuky, stále platí, že normální je chodit do školy,“ řekl poslanec Marek Výborný s tím, že vláda nemůže po rodičích chtít, aby plně nahradili roli učitele.

„Z pozice zákonodárců uděláme všechno pro to, aby firmy nekrachovaly a rodiče se nedostávali do dluhových problémů. Dodržujme nařízená opatření, ať nárůst nakažených co nejdříve zastavíme. Společně to zvládneme,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.

kategorie Tiskové zprávy