KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Náklady na vyplacení kompenzačního bonusu pro postižené koronavirem musí nést stát namísto krajů a o
Zpět

Náklady na vyplacení kompenzačního bonusu pro postižené koronavirem musí nést stát namísto krajů a obcí

Přidáno 13. 5. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Třetinu reálných nákladů na výplatu kompenzačního bonusu chtěl stát přenést podle vládní předlohy na územní samosprávné celky. Podle odhadů by tak obce přišly dohromady o 11 miliard korun a kraje až o 4 miliardy korun. Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková, Renata Chmelová a Jiří Čunek proti tomu zakročili pozměňujícím návrhem, podle něhož se bude kompenzační bonus vyplácet pouze z peněz, které jdou do státního rozpočtu, protože kraje a obce peníze ze svých rozpočtů potřebují na nutné investice.

„Plně cítíme s živnostníky a chápeme jejich složitou situaci, ale zároveň nám záleží na rozvoji obcí a krajů. Ty už jsou teď hodně zatížené. Pokud by musely své rozpočty upravit ještě více, bylo by to na úkor investic a krize by trvale déle,“ vysvětlila senátorka a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

„Podle stávající verze ministerstva financí by jednu třetinu tohoto protikrizového opatření nesly územní samosprávy. Tato opatření je třeba koordinovat. Jedno opatření nesmí být na úkor druhého a obce a kraje by to značně poškodilo,“ popsala senátorka Renata Chmelová, která je zároveň starostkou Prahy 10.

Zásah Senátu byl důležitý proto, aby vláda už dále nepoškozovala obce a kraje. Ty se již dnes zásadně podílí na zmírňování dopadů koronavirové krize a stát je nesmí více zatěžovat.

kategorie Tiskové zprávy