KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Na cizí peníze se nesahá! Senátoři navrhují rychlejší vyplacení příspěvku krajům a obcím
Zpět

Na cizí peníze se nesahá! Senátoři navrhují rychlejší vyplacení příspěvku krajům a obcím

Přidáno 10. 6. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí se jednoznačně postavil za starosty měst a obcí, kteří přišli rozhodnutím vlády o 25 miliard korun kvůli kompenzacím podnikatelům a malým firmám. Kompenzační bonus pro podnikatele a s.r.o. je podle nich správná věc, ale stát musí pomoci ze svého. Nikoliv vzít finance krajům a obcím. „Chceme, aby kompenzace obcím šly co nejrychleji. Připravili jsme proto návrh, který by mohl být schválen už za týden. Peníze by obce dostaly o dva měsíce dřív, než je chce poslat vláda. Obce potřebují pracovat a okamžitě investovat," řekl předseda klubu Petr Šilar.

„Chceme pomoci obcím a krajům. Vláda neměla brát peníze z jejich rozpočtů. Přicházíme proto s novým návrhem, který řeší kompenzaci snížených daňových příjmů měst a obcí,“ doplnila první místopředsedkyně strany a senátorka Šárka Jelínková.

Stanovisko senátorského klubu podpořil i šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek. „Na cizí peníze se nesahá. Vláda nemůže sebrat krajům a obcím 25 miliard korun, to se nedělá. Samostatnost rozpočtů obcí je naprosto klíčová. Je to také podpora lokální ekonomiky a zaměstnanosti v našich regionech,“ uvedl Bartošek, který odmítl slova premiéra Andreje Babiše o tom, že se krajům válí na účtech peníze. „Kraje mají zdroje právě pro horší časy, aby mohly smysluplně investovat a hospodařit. Chceme udržitelné rozpočty obcí,“ uzavírá Jan Bartošek.

Distanční vzdělávání na základních školách
 
Na programu schůze Senátu je mimo jiné také novela „školského zákona“. V rámci jejího projednávání chce senátorka Jaromíra Vítková podat pozměňovací návrh, který doplní možnost distanční a kombinované formy vzdělávání i pro základní školy. Nyní tato možnost v zákoně chybí. Distanční či kombinovaná forma je ukotvena v zákoně pro střední a vyšší odborné školy, ale pro základní školy ne. Změna reaguje nejen na období pandemie koronaviru, ale také na řadu dalších situací jako je například krátkodobá nebo dlouhodobá nemoc žáka, pobyt žáka v zahraničí nebo v případě, že žák z různého důvodu žije delší dobu mimo dosah kmenové školy. Na Výboru pro vzdělávání v Senátu byly snahy urychlit proces schválení zákona. Ale i přesto se domnívám, že nyní je právě hodně důležité ukotvit možnost distančního vzdělávání v základních školách, a proto pozměňovací návrh podám. Pokud bychom čekali na další novelu školského zákona, bylo by to zdlouhavé,“ uvedla senátorka Vítková.

kategorie Tiskové zprávy