KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy MŽP: Začíná Evropský týden udržitelného rozvoje, letos i v Českém rozhlase
Zpět

MŽP: Začíná Evropský týden udržitelného rozvoje, letos i v Českém rozhlase

Přidáno 18. 9. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo životního prostředí

Evropský týden udržitelného rozvoje začíná 20. září a nabízí desítky rozmanitých akcí. Tradičně se zapojí Ministerstvo životního prostředí, které pořádá dvě zajímavé debaty, a nově již od pondělí přispěje svými reportážemi Český rozhlas. 

„Jsme právě v poločase, které máme jako lidstvo na dosažení Cílů udržitelného rozvoje v roce 2030. Jenže v plnění těchto cílů tam zdaleka nejsme. To nás ale nemůže vést k pasivitě či rezignaci. Tak třeba všichni víme, že přírodní zdroje jsou konečné, a proto chceme omezit vznik odpadů. Dá se ale jít ještě dál, ke skutečné cirkulární ekonomice. O to se aktuálně snažíme například snahou o zavedení systému zálohování na PET lahve a plechovky v Česku,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a přidává pozvání: „Přijďte pro inspiraci pro každodenní udržitelnost přímo ke zdroji, a to na akce pořádané díky Evropskému týdnu udržitelného rozvoje (ETUR). Pokud vám okolnosti brání, letos poprvé nápady z ETURu připlují na vlnách Českého rozhlasu přímo do vašich uší.“

Ministerstvo životního prostředí zaštituje již osmý ročník Evropského týdne udržitelného rozvoje, do kterého se letos poprvé zapojil i Český rozhlas V týdnu od 18. do 24. září přinese ve svém vysílání výzvu Udrž to!, do které se zapojí jeho redaktoři, a řadu zajímavých reportáží, například na témata greenwashingu, metanu, lesů a udržitelnosti v kultuře. 

Během Evropského týdne mohou zájemci navštívit více než stovku dalších akcí, které najdou na webových stránkách https://www.tydenudrzitelnosti.cz/etur/. Až do 8. října zde mohou i aktivní organizátoři registrovat nejrůznější aktivity spojené s udržitelným rozvojem a Cíli udržitelného rozvoje OSN (SDGs). 

Ministerstvo životního prostředí připravilo pro veřejnost i dvě vlastní panelové diskuze. První z nich nese název Svět se mění a co naše práce? a proběhne v pátek 22. září od 10:00 do 13:00 v Kampusu Hybernská v Praze. Diskutující se zde podívají na transformaci trhu práce z perspektivy udržitelného rozvoje a jak současné technologické, environmentální a sociální změny mohou ovlivňovat životy lidí a jejich práci. 

Druhá panelová diskuze na téma Udržitelný rozvoj (v) EU se uskuteční v pondělí 25. září od 14:00 do 16:00 h v prostorách Evropského domu v Praze. Sejdou se zde odborníci z Evropské komise, Česka a Slovenska a budou diskutovat o roli EU a jejích členských států v udržitelném rozvoji globálně ale i regionálně, a hodnotit současný stav a perspektivy k naplnění Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) do roku 2030. 

Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, který od roku 2015 popularizuje Cíle udržitelného rozvoje OSN. Jeho účelem je dát najevo, že chceme a můžeme žít ve společnosti, která bere ohledy své okolí, na planetu i na ty, kteří přijdou po nás. Každoročně probíhá ve dnech 20. až 26. září a účastní desetitisíce lidí po celé Evropě. 

kategorie Tiskové zprávy