KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MŽP: Ministr životního prostředí Hladík se setkal s nově jmenovaným evropským komisařem pro klima Ho
Zpět

MŽP: Ministr životního prostředí Hladík se setkal s nově jmenovaným evropským komisařem pro klima Hoekstrou

Přidáno 13. 10. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo životního prostředí

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se dnes setkal s komisařem pro opatření v oblasti klimatu Wopkem Hoekstrou (CDA). Během setkání v Evropském domě diskutovali především o cíli snížení emisí do roku 2040 a dalším rozvoji Modernizačního fondu. Tématem byl i Národní klimaticko-energetický plán České republiky a konference OSN o změně klimatu COP28.

Ministr Hladík probral s eurokomisařem Hoekstrou využívání finančních prostředků z Modernizačního fondu i plány evropské klimatické politiky pro zbývající období současné Evropské komise.  

„Vážím si toho, že pan eurokomisař dorazil do České republiky. Na úvod bych rád vyzdvihl spolupráci ČR s DG Clima, která dobře funguje. Ve využívání prostředků z Modernizačního fondu patří dlouhodobě Česká republika k premiantům při obhajobě investic a prokazování jejich přínosů k naplňování ambiciózních klimatických cílů. Příkladem je náš program Nová zelená úsporám, který českým domácnostem nabízí investiční podporu na renovace jejich bydlení. Panu komisaři jsem také předložil konkrétní návrhy na zefektivnění práce Evropské komise tak, aby spolupráce mohla běžet pružněji a byla méně byrokratická. Velké projekty prochází složitým procesem projednávání a schvalování, což realizaci projektů brzdí. Naším cílem je proces urychlit,” řekl na úvod ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a pokračoval: „Vždy říkám, že zelená modernizace musí být sociální, nebo nebude vůbec. Pro posilování naší konkurenceschopnosti skrze investice do modernizace našich energetických systémů a jejich dopadů je přechod na obnovitelné zdroje zásadní. Nicméně by měl být ještě více zdůrazňován a zohledňován jejich potřebný a související dopad na ekonomickou a sociální udržitelnost,” dodal ministr Hladík.

„Těší mě, že jsem svůj první pracovní týden v roli komisaře zakončil zde v Praze. Před konferencí COP28 v Dubaji musíme zajistit, aby se svět sjednotil ve zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Je nanejvýš důležité dosáhnout výsledků navzdory obtížné geopolitické situaci, neboť mnoho se toho musí odehrát mimo Evropu,” uvedl evropský komisař pro opatření v oblasti klimatu Wopke Hoekstra. „Uvnitř EU musíme pokrok v ekologické transformaci zajistit při plné solidaritě mezi členskými státy, různými skupinami naší společnosti a za souhlasu podnikatelské sféry, která přijme stanovenou úroveň ambicí za svou. Rád bych pochválil Českou republiku za její snahy inovovat a za to, že české firmy již razí cestu, a těším se, že některé projekty budu moci společně s ministrem Hladíkem při další cestě navštívit,” dodal komisař Hoekstra.

Ministr Hladík dále seznámil komisaře Hoekstru s českými prioritami před nadcházející konferencí OSN o změně klimatu v Dubaji, kde bude ministr zastupovat ČR. Na závěr probrali cíle České republiky ve snižování emisí skleníkových plynů, ministr Hladík eurokomisaři představil návrh Národního klimaticko-energetického plánu.

„ČR podporuje to nejzásadnější, tedy abychom absolutní množství emisí zlomili a emise začaly klesat, nejpozději bychom tak měli učinit v roce 2025, a to po celém světě.  Je důležité vyzdvihnout Evropský právní rámec pro klima, který stanovuje závazný cíl dosažení klimatické neutrality na úrovni EU do roku 2050,” doplnil ministr Hladík.

Schválení jmenování nového evropského komisaře Wopkeho Hoekstry proběhlo 5. října letošního roku, ve funkci nahradil Franse Timmermanse (PvdA). Úkolem Hoekstry je dohlížet na provádění Evropského právního rámce pro klima, především pak povede přípravy klimatického cíle do roku 2040.

kategorie Tiskové zprávy