KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MŽP: Ministr Hladík se setkal se saským ministrem životního prostředí Güntherem, řešili ochranu Česk
Zpět

MŽP: Ministr Hladík se setkal se saským ministrem životního prostředí Güntherem, řešili ochranu Českosaského Švýcarska před požáry

Přidáno 27. 3. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo životního prostředí

Saský ministr životního prostředí Wolfram Günther se v pondělí 27.března setkal se svým novým českým protějškem Petrem Hladíkem na prvním jednání. Setkání se uskutečnilo v Centru Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau.

„Ochrana přírodních území a přeshraniční spolupráce jsou pro mě prioritou, proto jsem svou druhou zahraniční cestu v úřadě směřoval do Německa a začali jsme v Sasku. Především děkuji našim saským kolegům za jejich nasazení během rozsáhlého požáru z léta 2022. Národní parky, a to nejen Saské a České Švýcarsko, musíme připravovat na budoucí sucha i případy extrémního počasí. Proto potřebujeme spolupracovat nejen v požární bezpečnosti, ale i v ochraně přírody a krajiny nebo v oblasti turismu. Proto připravujeme společnou pracovní skupinu, ve které zasednou zástupci obou národních parků i obou ministerstev," říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

"Především bych chtěl poděkovat za dosavadní a velmi dobrou spolupráci, například v oblasti ochrany přírody a druhů nebo ochrany ovzduší. Naše společné úkoly jsou velké a stále přibývají. Proto nám velmi záleží na budoucí intenzivní, a i úspěšné spolupráci. Dobré sousedství a široká výměna informací je to, co bychom v regionu národních parků Saského a Českého Švýcarska chtěli rozvíjet. Těším se na spolupráci se svým českým kolegou," dodal Wolfram Günther, saský státní ministr pro energie, ochranu klimatu, životní prostředí a zemědělství.

Oba ministři diskutovali priority a formy budoucí spolupráce v oblasti životního prostředí mezi Saskem a Českou republikou. Zejména probírali budoucí spolupráci mezi oběma správami národních parků v regionu Českosaského Švýcarska, a to v oblasti komunikace a protipožární ochrany lesa.

Ministři se shodli na potřebě ochrany přírodních hodnot národních parků a zachování stávající kategorie ochrany, která je důležitá jak z pohledu zájmů ochrany přírody, tak z pohledu přeshraniční spolupráce. Ministři a zástupci správ obou parků se také shodli na pokračování spolupráce, která dlouhodobě probíhá jak na úrovni obou správ národních parků, tak ministerstev.

kategorie Tiskové zprávy