KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy MŽP: Ministr Hladík podepsal memorandum o ochraně Ždánického lesa, zavítal na školní statek a zúčast
Zpět

MŽP: Ministr Hladík podepsal memorandum o ochraně Ždánického lesa, zavítal na školní statek a zúčastnil se slavnostního otevření povodňového parku v Židlochovicích

Přidáno 24. 7. 2024
Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí

V úterý 23. července zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík společně s ministrem zemědělství Markem Výborným do Jihomoravského kraje, kde podepsali Memorandum o zlepšení péče a ochrany Ždánického lesa. Následně navštívili Školní zemědělský podnik Žabčice a polní pokusnou stanici Mendelovy univerzity. V Židlochovicích slavnostně otevřeli povodňový park a prohlédli si nově vybudovanou agrovoltaiku ve Starém Poddvorově. 

Výjezd po Jihomoravském kraji ministři zahájili návštěvou demonstračních lesních ploch Lesů ČR v Buchlovicích, kde probíhá školení lesníků v nových přístupech obnovy bukového a dubového lesa a hospodaření v něm, například výchovnými probírkovými zásahy s výběrem cílových stromů – tedy těch nejkvalitnějších, jejichž korunám pomáhají k rozvoji. Následně podepsali společně ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a zástupce ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Pavel Pešout memorandum o ochraně Ždánického lesa a využití inovativních postupů při ochraně tohoto území. 
 
„Ždánický les je jeden z nejvýznamnějších komplexů listnatého lesa v České republice s dosud velmi zachovalými cennými lesními porosty. Naše Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vypracovala koncept, který navrhuje vhodné způsoby péče o ně a zároveň zvýší ochranu těch nejcennějších porostů. Na těchto určených místech se využijí šetrnější metody hospodaření při zachování biodiverzity, jako je ponechávání biotopových stromů i částí starých a podobně cenných porostů, včetně maloplošných chráněných území,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). 
 
„Na přibližně 10 % rozlohy navrhujeme několik maloplošných chráněných území, které zvýší ochranu cenných porostů a přírodních biotopů. Z toho 400 hektarů zůstane samovolnému vývoji. Na ostatních 90 % území regulujeme možnosti těžby. Do konce roku bude vyřešeno, jakou formou bude ochrana realizována, a pak to bude zapracováno do Lesního hospodářského plánu platného od roku 2026,” dodal ministr.  
 
Poté se ministři Hladík a Výborný společně s hejtmanem přesunuli na školní zemědělský podnik Mendelovy univerzity v Žabčicích, který zabezpečuje řádné obhospodařování univerzitního majetku a při pěstebních či chovatelských metodách cílí na trvalou udržitelnost, a to i v měnících se klimatických podmínkách. 
 
Školní statek v Žabčicích zaslouží velkou pochvalu za svůj přístup k trvalé udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Jejich práce v oblasti rostlinné a živočišné výroby a pěstování trvalých kultur významně přispívá k ochraně přírodních zdrojů a k zadržování vody v půdě,“ uvedl ministr Hladík a dodal: „Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství podporuje adaptační opatření, jako je výsadba krajinných prvků, které zlepšují zadržování vody, zabraňují erozi a podporují biodiverzitu. Krajinné prvky, jako jsou stromy, keře, remízky nebo mokřady, vždy byly součástí zemědělské půdy a je potřeba je tam znovu vracet.”
 
Je skvělé, když se studenti zemědělských oborů mohou na svoji budoucí práci připravovat v podniku, který funguje podobně jako klasické zemědělské farmy. Je to cesta, jak získávat do našeho zemědělství skutečné odborníky, kteří vědí, jak fungovat v praxi. Navíc mají přístup k nejmodernějšímu výzkumu, protože Mendelova univerzita má i vlastní polní pokusnou stanici, kde mohou studenti rozvíjet i svoji výzkumnou činnost a přenášet své teoretické poznatky do praxe,” komentoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). 
 
V Židlochovicích pak ministři slavnostně otevřeli povodňový park Svratka nad Židlochovicemi, který byl financovaný ze Státního fondu životního prostředí ČR. “Jsem rád, že jsme mohli projekt podpořit z Operačního programu Životní prostředí částkou 56,5 milionu korun, přičemž celkové náklady projektu byly ve výši 60,6 milionu korun. Jde o přírodě blízké protipovodňové a revitalizační opatření v korytě a nivě řeky Svratky. Tímto projektem napravujeme chyby našich předků. Vodní toky Svratka a Litava byly v minulosti upraveny oproti přirozenému stavu, došlo k napřímení a zkrácení toku, zahloubení koryta, ohrazování a zjednodušení morfologie koryt. Snížila se tak hladina podzemní vody a zrychlilo se proudění vody při průtoku krajinou, což zvyšuje riziko povodní. Díky protipovodňovému parku se podaří utlumit případné povodně před zástavbou města Židlochovice, slepé rameno a tůň zvýší ekologickou stabilitu území, zpomalí odtok vody a zároveň se vytvoří nová stanoviště pro původní rostliny a živočichy,” uvedl ministr Hladík. 
 
Během výjezdu ministři zavítali také do Starého Poddvorova prohlédnout si první instalaci agrovoltaiky v České republice. Vinice s agrovoltaikou, která vznikla letos v březnu na bývalém brownfieldu, má výkon je 100 kWp a investorem je skupina MND. Zatím se jedná o demonstrační projekt, v budoucnosti má prorazit cestu dalším podobným instalacím. „Agrovoltaika může být prospěšná nejen výrobou elektřiny, ale i zastíněním zemědělských plodin, které snášejí hůře přímé sluneční záření a může je také chránit před nevhodným počasím, například před kroupami či silnými mrazy. Tento projekt snoubí ochranu rostlin s výrobou elektřiny a ukazuje, jak si mohou tyto dvě věci vzájemně pomáhat. V zájmu zachování biodiverzity je zároveň v plánu v místě vysázet i ovocné stromy, luční trávníky a nainstalovat včelí úly a čmelíny. V plánu jsou již další výstavby podobných agrovoltaik a já jsem rád, že to díky naší novela Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu bude snazší,” dodal ministr Petr Hladík.

kategorie Tiskové zprávy