Dotační programy zemědělství pro rok 2025 obsahují programy proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat (např. Nákazový fond), programy nezbytné pro udržení a rozvoj jednotlivých komodit (např. udržování a zlepšování genetického potenciálu vyjmenovaných hospodářských zvířat, podpora včelařství), programy na podporu ozdravování polních a speciálních plodin (např. podpora prevence šíření karanténních virových a bakteriálních chorob a chorob přenosných osivem či sadbou, podpora šlechtitelské činnosti) a agroenvironmentální programy (např. biologická a fyzikální ochrana jako náhrada chemické ochrany rostlin).
„Programy svou strukturou navazují na národní zemědělské programy z minulých let. Slouží k rozvoji a zvýšení konkurenceschopnosti našeho agrárního sektoru. Poskytujeme finanční pomoc tam, kde je potřeba a podporujeme trendy modernizace zemědělství, například programy na zlepšení genetického potenciálu hospodářských zvířat nebo pro další zlepšení welfare v hospodářských chovech,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Prostředky směřují do odvětví živočišné výroby (2,942 miliardy korun), do rostlinné výroby (497,8 milionu), do potravinářství (111 milionů) a na ostatní aktivity (199,2 milionu).
Národní dotace pomáhají rozvíjet zemědělské odvětví. Například díky programu Podpora včelařství se podařilo stabilizovat stavy včelstev nutných pro opylování hmyzosnubných rostlin, a to i v nehospodářském sektoru. Kapkové závlahy v sadech, chmelnicích a vinicích představují úsporný systém šetrný k životnímu prostředí, jsou vhodné i pro regiony s omezenými vodními zdroji. Udržování genetického potenciálu hospodářských zvířat pomáhá zachovat jejich průměrnou užitkovost. Podpora ozdravování polních a speciálních plodin směřuje k využívání šetrných biologických prostředků místo chemických. Nákazový fond pomáhá chovatelům přijmout účinná preventivní opatření proti nákazám v chovech, a tím se vyhnout ekonomickým ztrátám. Poradenství a vzdělávání seznamuje zemědělce s novými technologiemi, postupy a výsledky šlechtitelské práce. Zlepšení životních podmínek v chovu eliminuje zdravotní rizika hospodářských zvířat, a přispívá tak k zajištění produkce kvalitních potravin živočišného původu a zvýšení konkurenceschopnosti.
Národní dotační programy bude proplácet, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), kromě dotačního programu Genetické zdroje. Ten bude proplácet MZe podle Zásad, které stanoví podrobné podmínky pro čerpání dotací, termíny pro podání žádostí atd. MZe je právě dokončuje a poté je zveřejní na svém webu, zároveň budou zveřejněny i na webu SZIF.
*) Program bude spuštěn, pokud dojde k mimořádné události, např. krajně nepříznivým klimatickým podmínkám. Prostředky na program budou stanoveny na základě příslušného usnesení Vlády ČR.