KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy MZe: Ministr zemědělství schválil sazby mimořádné finanční podpory pro zemědělce
Zpět

MZe: Ministr zemědělství schválil sazby mimořádné finanční podpory pro zemědělce

Přidáno 28. 11. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytne mimořádnou pomoc pro české zemědělce ve výši 243 milionů korun, 163 milionů z rozpočtu EU, 80 milionů z národních peněz. Letos v září vláda přijala návrh příslušného nařízení vlády a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes schválil sazby pro jednotlivé sektory. Výplaty podpory budou zahájeny ještě v letošním roce.

Mimořádné pomoci od Ministerstva zemědělství se dostane odvětvím, která jsou kvůli drahé energii, krmivům a hnojivům a obecně nepříznivému vývoji na trhu v obtížné situaci. Peníze jsou připraveny pro pěstitele ovoce, zeleniny, chmele a pro chovatele dojnic.

„Touto podporou chceme zlepšit postavení našich zemědělců na evropském trhu a je dobře, že Evropská unie tyto podpory umožňuje. Jsem rád, že se nám z národního rozpočtu podařilo vyjednat dalších 80 milionů korun pro české zemědělství, nad rámec peněz od Evropské komise. Dlouhodobě říkám, že smyslem dotací je pomoci tam, kde má stát nějaký svůj zájem. Konkrétně třeba sektor ovoce, který je náročný na práci a je pod velkým tlakem dovozů. Stejně tak určitě nechceme přijít o věhlasný žatecký chmel,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Sazby mimořádné podpory:

Sektor

Sazba

Pro pěstitele ovoce s vysokou pracností

4 420,00   Kč/ha

Pro pěstitele ovoce s velmi vysokou pracností

6 387,00   Kč/ha

Pro pěstitele zeleniny s vysokou pracností

1 942,20   Kč/ha

Pro pěstitele zeleniny s velmi vysokou pracností

5 575,00   Kč/ha

Pro pěstitele chmele

8 044,40   Kč/ha

Pro chovatele dojnic

   300,00   Kč/ks

 
Podávání žádostí skončilo 31. října 2023, celkem bylo podáno 2 575 nároků o podporu. Sazby oficiálně zveřejní Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) do konce listopadu tohoto roku. Vyplácet Fond začne ještě letos v průběhu prosince, všechny peníze podpory budou vyplaceny do konce ledna 2024.

Evropská komise opakovaně poskytla finanční podporu, která byla určená na kompenzaci obtížné situace v zemědělství. Loni dostali zemědělci v ČR mimořádnou pomoc 831 milionů korun z národního i evropského rozpočtu. Kladně bylo vyřízeno více než 2,5 tisíce žádostí chovatelů prasat, drůbeže a dojnic i pěstitelů brambor a jablek.

kategorie Tiskové zprávy