„Pachtovné za státní zemědělskou půdu se neměnilo od roku 2014 a bylo nutné jej aktualizovat, aby odpovídalo dnešním cenám. Navýšení pachtovného se nešťastně sešlo s ohlášeným navýšením daně z nemovitosti, které na zemědělce dopadne. Proto jsem se dohodl s ředitelem Státního pozemkového úřadu, že navýšená cena za pacht půdy se v tuto chvíli týká jen nově uzavíraných pachtovních smluv. Ty stávající začneme aktualizovat až v příštím roce, tak, abychom minimalizovali okamžité dopady na zemědělce. Současně budeme jednat o tom, aby systém pachtovného byl maximálně spravedlivý,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Nově schválený metodický pokyn pachtovní smlouvy počítá s koeficientem ve výši 5,8 %
z průměrné ceny zemědělské půdy. Dosavadní koeficient 2,2 % již neodpovídal aktuálním ekonomickým podmínkám v sektoru zemědělství. Nový koeficient se v prvním kroku týká smluv uzavřených po 1. srpnu letošního roku. Výše nového koeficientu vychází z podrobné analýzy vypracované Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) založené na podkladech o tržním pachtovném ze Zemědělské účetní datové sítě FADN.
Aktualizace se bude od příštího roku týkat i smluv historicky uzavřených pro zemědělské účely. Úpravy se dotknou minimálně 13 000 smluv.
„V první fázi začne příští rok Státní pozemkový úřad aktualizovat smlouvy s ročním nájemným nad 500 Kč, až poté přijdou na řadu smlouvy s nižším plněním. Náběh bude postupný, nechceme zemědělce zatížit nárazově. Změna smluv bude vyžadovat velké úsilí i na straně úřadu, nechceme zemědělce zatěžovat zbytečnou byrokracií, proto je postupně osloví místně příslušná organizační jednotka Státního pozemkového úřadu,“ doplnil ministr Výborný.