KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MZe: Ministr Nekula vyzval spotřebitele, aby ministerstvu posílali podněty na nekalé chování obchodn
Zpět

MZe: Ministr Nekula vyzval spotřebitele, aby ministerstvu posílali podněty na nekalé chování obchodních řetězců, výrobců potravin nebo zemědělců

Přidáno 27. 2. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo zemědělství

O problematice cen potravin dnes jednal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se zástupci Agrární komory (AK) ČR, Potravinářské komory (PK) ČR, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Kulatý stůl ministr Nekula svolal proto, aby se vyjasnily otázky ohledně výše cen a nákladů. Ministr zemědělství dnes také kvůli nárůstu cen cukru podal oficiální podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil a zjistil, proč ho obchodníci výrazně zdražili.

„Dnešní jednání jsem svolal proto, že se někteří hráči na našem trhu s potravinami snaží zneužívat spotřebitele a šponují ceny ve snaze maximalizovat své zisky. Rozumím rostoucím nákladům i nutnosti mít přiměřený zisk, nicméně data Českého statistického úřadu ukazují, že zvýšení obchodních přirážek bylo extrémní a u některých subjektů neodpovídá růstu nákladů. Všechny účastníky jsem proto vyzval k maximální transparentnosti, abychom se bavili nad jasnými čísly,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ze strany SOCR, ani ze strany zástupců řetězců podle ministra Nekuly nebyla minimální snaha o konstruktivní diskusi nad cenou cukru v době, kdy jen za poslední čtyři měsíce roku 2022 stoupla o 77 procent, zatímco zpracovatelé kvůli cenám energií navýšili své ceny pouze o 51 procent. „Neodpovídá to podle mě růstu nákladů v obchodech a signalizuje to, že hospodářská soutěž mezi obchodníky příliš nezafungovala. Proto jsem podal oficiální podnět antimonopolnímu úřadu, aby věc prověřil a zjistil, proč obchodníci zdražili v jeden moment o takto výraznou částku,“ uvedl Zdeněk Nekula. Za zásadní nástroj, který umožní ÚOHS prověřit celý řetězec výroby potravin, od zemědělců, přes potravináře až po obchod, označil novelu zákona o významné tržní síle, která platí od letošního ledna. Předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna na setkání minulý týden ministru Nekulovi slíbil, že několik vybraných základních potravin zkontrolují.

Podle Zdeňka Nekuly poté, co ministerstvo na základě veřejně dostupných dat poukázalo na extrémní růst obchodní přirážky u cukru, jeho cena v lednu v obchodech klesla téměř o 2 koruny na kilogram. Ministr věří, že data za únor tento trend potvrdí a cena nejen cukru se bude nadále snižovat. V tomto ohledu obchodníky ocenil. Stejně jako za slevy, které jsou nyní z reálných cen, takže je možné v akci koupit kilo cukru za zhruba 26 korun. „Bohužel i v tomto směru jsou výjimky, a to například před dvěma týdny inzerovaná sleva cukru jednoho z obchodních řetězců z téměř 40 korun na 33 korun za kilogram, tedy na cenu, která je v dnešní době běžná, není to proto žádná sleva. I v tomto případě jsem proto podal podnět, konkrétně České obchodní inspekci, aby prověřila, zda nešlo o klamání zákazníka,“ řekl ministr Zdeněk Nekula.

Vyzval také spotřebitele, aby na MZe zasílali jakékoliv podněty na nekalé, nemorální nebo jinak závadné chování obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin. „S kolegy z našeho resortu podněty občanů projdeme, přidáme k nim ty, které už máme, a já osobně v zájmu všech spotřebitelů v Česku tyto podněty zanesu panu předsedovi Mlsnovi na jeho úřad a požádám ho, aby je prošetřil,“ uvedl ministr Nekula.

Mailová adresa, kterou MZe zřídilo pro posílání podnětů, je podnetypotraviny@mze.cz

kategorie Tiskové zprávy