„Nejdříve je nutné financovat už započaté bezodkladné práce na státním vodohospodářském majetku ve výši asi 300 milionů korun. Za tuto částku se uhradí naléhavé opravy, které zajistí zabezpečení životů, zdraví a majetku obyvatel. Pak budeme pokračovat v obnově prostřednictvím dotačních programů na odstraňování povodňových škod. Ještě letos na ně půjde 7,3 miliardy korun, pro příští rok je potřeba 6,3 miliardy korun,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Živel v září 2024 poničil na některých místech například protipovodňová opatření, přerušil vodovody a kanalizace, zatopil čistírny a úpravny vod a zbořil břehová opevnění. Rybníky, vodní nádrže a toky zanesl bahnem a přehradil naplaveninami a spadlými stromy. Nánosy a bariéry snižují průtok vody a ohrožují funkčnost vodních děl, proto je nutné je co nejdříve odstranit. Rybníky a nádrže rovněž slouží při zmírňování dopadů extrémních hydrologických situaci, jako je sucho, i proto je jejich vyčištění důležité.
Povodeň také podemlela v lesích cesty a mosty. Jejich rychlá obnova je zapotřebí zejména pro zpřístupnění lesa, a to pro záchranáře, lesníky, kteří musí pokračovat v činnostech proti šíření škůdců, i pro veřejnost. MZe poskytne prostředky rovněž na odstranění škod v obecních, soukromých i církevních lesích, celkem 1 miliardu korun.
Výše všech škod na vodohospodářském majetku, infrastruktuře, rybnících, vodních nádržích a lesích zatím není definitivní. Na obnovu využije MZe dotační programy: Odstranění povodňových škod na státním vodohospodářském majetku II, Podpora odstraňování povodňových škod na infrastruktuře vodovodů a kanalizací II a Odstranění povodňových škod na rybnících a vodních nádržích. Prostředky bude možné použít i na vodohospodářská řešení, která území před budoucími povodňovými škodami ochrání ještě lépe. Aktualizované povodňové programy předloží MZe ministerstvu financí ke schválení do 29. listopadu letošního roku.
Povodně v září 2024 zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj a částečně i další kraje. Během povodně dosáhlo 262 toků některého z povodňových stupňů, stoletou vodu zaznamenalo 55 měřicích míst, a především v oblasti Jeseníků i překonání pětisetleté vody. Podle rozsahu a škod se staly jedněmi z nejničivějších katastrof od vzniku samostatné České republiky srovnatelnou s povodněmi z let 1997, 2002 a 2013.