KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MZe: Mimořádná podpora pro naše zemědělce se letos zvýší o 80 milionů na celkem 243 milionů korun
Zpět

MZe: Mimořádná podpora pro naše zemědělce se letos zvýší o 80 milionů na celkem 243 milionů korun

Přidáno 25. 8. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo zemědělství

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dojednal navýšení mimořádné evropské podpory pro zemědělce o příspěvek z českého rozpočtu. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie. Mimořádná pomoc tak dosáhne asi 243 milionů korun.

Celkem 80 milionů korun navíc podpoří naše zemědělství, peníze tak získá i sektor dojného skotu. Ke třetímu evropskému balíčku mimořádné finanční podpory pro zemědělství, ve kterém získala Česká republika více než 163 milionů korun, přidá národní rozpočet další peníze.

„Dojednal jsem navýšení evropského balíčku finanční podpory o 80 milionů korun z národního rozpočtu. S evropskou pomocí je to dohromady asi 243 milionů korun. Dotace tak získají chovatelé dojnic a spolu s nimi, jak jsem už potvrdil dříve, také ovocnáři, zelináři a pěstitelé chmele,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.  

Mimořádná podpora by měla být pro chovatele částečnou kompenzací za dotační programy pro chov skotu na maso a chov dojnic zrušené kvůli nutným úsporám státního rozpočtu. Rozhodnutí o tom, kam bude směřovat mimořádná dotace, je podložené rozborem aktuální situace a tím, kde bude efektivní a zároveň nejvíce potřebná. Podporu bude vyplácet platební agentura Ministerstva zemědělství Státní zemědělský intervenční fond.

Evropská komise již uvolnila celkem tři balíčky finanční podpory, které byly určené na kompenzaci obtížné situace v zemědělství. Loni dostali zemědělci v ČR jako mimořádnou pomoc 831 milionů korun z národního i evropského rozpočtu. Kladně bylo vyřízeno více než 2,5 tisíce žádostí chovatelů prasat, drůbeže a dojnic i pěstitelů brambor a jablek. Dotace zemědělcům pomohly zmírnit škody způsobené nárůstem cen vstupů, jako byly zvýšené ceny energií, krmiv a pohonných hmot.

Druhý balíček od Evropské komise byl určený na kompenzaci obtížné situace v pěti členských státech u hranic s Ukrajinou. Ty se potýkaly se zvýšenými dovozy některých zemědělských komodit z Ukrajiny, které tak způsobovaly narušení na vnitřním trhu. Třetí balíček pomoci v celkové výši 330 milionů EUR je určen pro zbývajících 22 států EU.

kategorie Tiskové zprávy