KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Musíme držet tempo s dobou a využívat moderní technologie, shodli se účastníci třetího kulatého stol
Zpět

Musíme držet tempo s dobou a využívat moderní technologie, shodli se účastníci třetího kulatého stolu na téma rané péče

Přidáno 25. 1. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Budoucnost rané péče a využití moderních technologií v sociální práci i ve zdravotnictví. To byla hlavní témata kulatého stolu, který se konal 24. ledna v Poslanecké sněmovně. Zástitu nad ním převzala manželka prezidenta České republiky Eva Pavlová, poslanec a předseda poslaneckého Výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský a poslankyně a předsedkyně poslaneckého Podvýboru pro veřejné zdravotnictví, epidemiologii a prevenci Romana Bělohlávková (oba KDU-ČSL). 

„Jsem rád, že jsme se v rámci našich kulatých stolů věnovali i využití moderních technologií v rané péči. Ty totiž mohou být ve zdravotnictví i v sociálních službách velmi užitečným pomocníkem. Věřím, že dnešní kulatý stůl pomůže posunout efektivitu rané péče u nás. Jako ortoped často mívám v péči pacienty s kombinovaným postižením, včetně pohybových problémů. Proto mě velmi zaujaly aplikace, které podporují potřebnou rehabilitaci těchto pacientů a pomohou i pečující rodině v nácviku,” řekl na úvod kulatého stolu Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), poslanec a předseda sociálního výboru.

„Pro rodiny s dětmi, které přišly na tento svět s nějakým handicapem, jakoby se zastavil čas. Vnímání času u dětí je ale úplně jiné než u nás dospělých. Jsou to totiž právě děti, které dokážou mnohem více prožívat přítomný okamžik. Raná péče umožňuje udělat tento okamžik hezký. Dětský mozek se vyvíjí rychle, a tak je potřeba jej rozvíjet. Pro osoby s postižením může být technika skvělým pomocníkem. Moderní technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Je potřeba umět technologii správně využívat,” popsala poslankyně a předsedkyně Podvýboru pro veřejné zdravotnictví, epidemiologii a prevenci Romana Bělohlávková (KDU-ČSL). 

„Toto setkání je nesmírně důležité a užitečné. Mluvíme zde o budoucnosti našich dětí. Chceme-li něco změnit k lepšímu, musíme začít sami u sebe. Naše síly bychom měli zaměřit na děti. Moc se mi líbí slogan ‘každý den se počítá’. Děkuji všem, kteří se věnují dětem a umožňují jim tak využít jejich potenciál v nejvyšší možné míře,” prohlásila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

„Pracujeme na propojování rané péče s odborníky ze zdravotnictví v nemocnicích i v terénu. Raná péče si zasluhuje větší pozornost, protože investice do ní se násobně vyplácí v úsporách nejen ve zdravotní, ale i sociální a školní oblasti. V sociálních službách máme obrovskou příležitost využívat moderní technologie pro lepší péči, monitoring, asistenci a spolupráci se zdravotníky. Ač technologie nikdy nemůže zcela nahradit personál, může částečně pomoci řešit problém nedostatku personálu,” řekl Václav Pláteník (KDU-ČSL), náměstek ministra zdravotnictví.

„Raný vývoj dítěte významně ovlivňuje, jakou podobu jeho celý život bude mít. Moderní technologie může pomoci třeba dětem, které mají potíže s motorikou. Je prokázáno, že virtuální realita má velmi pozitivní dopad na průběh a efektivitu rehabilitací. Lidé s handicapem se do virtuálního prostředí natolik ponoří, že najednou zvládají pohyby, kterých by jinak nebyli schopni. Virtuální realita také podporuje správné kognitivní funkce a nabízí individualizovaný program pro každého klienta,” vysvětlila Lucie Kyselová, která na akci reprezentovala Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Příklad prospěšného využití moderní technologie ve zdravotnictví představil Jiří Dušek, primář Neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovice. „Díky telemetrii umožňující monitorování zdraví novorozence na dálku jsme mohli intenzivní péči a starostlivost o dítě přesunout přímo k rodičkám. Co je nejdůležitější, novopečená maminka má možnost s miminkem hned navázat blízký vztah. Blahodárný vliv to má i na fyzické zdraví dítěte, protože vzhledem k tomu, že maminky děti často chovají a mají je u sebe, nevyskytují se tzv. plagiocefalie. To jsou deformity lebky, které vznikají, když novorozenci dlouho leží v postýlce. Moderní neonatologie se snaží o to, aby rodiny už od začátku narození s dítětem trávily co nejvíce času. Telemetrii se v Jihočeském kraji i v kraji Vysočina velice daří,” řekl Dušek.

kategorie Tiskové zprávy