KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda
Zpět

MPSV: Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

Přidáno 13. 6. 2024
Ilustrační foto
Ministerstvo práce a sociálních věcí

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy.

Novelou zákona Lex Ukrajina VII, která je primárně v gesci Ministerstva vnitra, bude navýšena humanitární dávka pro osoby s dočasnou ochranou se zdravotním postižením. „Úprava je navržena s cílem poskytnout zvýšenou finanční podporu těm, kteří ji nejvíce potřebují. Zlepší se tak životní podmínky zdravotně postižených osob s dočasnou ochranou,“ zdůvodnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Od 1. ledna 2025 se dávka v případě zdravotně postižených dětí zvýší na 11 835 Kč ze současných 5 235 Kč, tedy o 6 600 Kč. Současná výše humanitární dávky u zdravotně postižených dospělých je 7 290 Kč a po navýšení o 4 400 Kč bude dávka činit 11 690 Kč. Uvedené částky nejsou výslednou výší humanitární dávky, ale vstupují do celkového výpočtu, který dále ovlivňují příjmy a majetkové poměry cizinců s dočasnou ochranou.

„Stejné částky jsou zakotveny u II. stupně závislosti u příspěvku na péči. Uprchlíci nemají na tuto formu pomoci nárok, částečně jim tedy toto opatření pomůže zajistit péči v jejich nelehké situaci,“ doplnil ministr Jurečka. Výše II. stupně příspěvku na péči byla zvolena, protože téměř polovina zdravotně postižených osob s dočasnou ochranou v ČR se nachází ve zdravotním stavu odpovídajícím tomuto stupni závislosti. Dětem byla navíc v minulosti poskytována podpora 6 600 Kč prostřednictvím UNICEF a Červeného kříže. Podle příjemců i neziskového sektoru tato finanční podpora splnila svůj účel.

Bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu v souvislosti s pomocí občanům Ukrajiny, kteří do České republiky utekli před ruskou agresí, je od třetího kvartálu roku 2023 výhradně pozitivní. „Ukrajinští uprchlíci odvedli do českého státního rozpočtu více peněz, než jaké byly náklady na jejich podporu. V prvním kvartálu roku 2024 byl tento poměr 3,5 miliard oproti 6,4 miliardám ve prospěch příjmů do státního rozpočtu. Na této bilanci se pozitivně projevuje především to, že více než 120 tisíc uprchlíků u nás legálně pracuje,“ shrnul ministr Jurečka.

Na graf s bilancí příjmů a výdajů státního rozpočtu na uprchlíky z Ukrajiny za rok 2023 a 2023 se můžete podívat zde.

kategorie Tiskové zprávy