KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Vláda schválila novelu zákona o úpravě struktury ČSSZ. Přinese finanční úspory i méně byrokrac
Zpět

MPSV: Vláda schválila novelu zákona o úpravě struktury ČSSZ. Přinese finanční úspory i méně byrokracie

Přidáno 15. 6. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Vláda dnes schválila novelu zákona zaměřující se na některé organizační úpravy v rámci ČSSZ. Jednotlivé okresní správy podle návrhu MPSV nově administrativně nahradí územní správy sociálního zabezpečení, které budou mít v každém okrese své kontaktní pracoviště, aby i nadále zůstaly klientům co nejblíže. Lidé se tak na úřad budou obracet stejně, jak jsou zvyklí. Zajistí se tím ale větší flexibilita při vyšším množství agendy a práci bude možné lépe organizovat a přesouvat.

Agenda ČSSZ vyžaduje dobře fungující spolupráci jak v rámci celé organizace, ale také s dalšími úřady. Aktuální počet a struktura Okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) v některých případech neumožňuje okamžitou reakci na vzniklou situaci. Novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení obsahuje nové uspořádání struktury správ, zachovává ale současnou dostupnost služeb.

„Pro klienty se nic nemění. Dostupnost územních správ včetně jejich kontaktních pracovišť, které budou mít nově podobu jejich vnitřních jednotek, zůstane prakticky stejná. Současnou strukturu ČSSZ je ale nezbytné upravit, abychom snížili provozní náklady. Chceme proto nové uspořádání, které nám umožní efektivně vykonávat klientský servis v celé široké oblasti sociálního zabezpečení. Naším cílem je také optimálně využít moderní technologie a digitalizovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Díky vytvoření větších celků v organizační struktuře bude možné uspořit finanční náklady, a to především v personální oblasti. „V následujících letech počítáme například s redukcí počtu pozic primárně v případě vedoucích zaměstnanců. Novela přinese také rychlejší a flexibilnější možnost reakce na případné navýšení agendy. Administrativní náročnost pak výrazně snížíme díky redukci počtu služebních úřadů. Celý systém práce ČSSZ tak opět více zefektivníme ku prospěchu klientů,“ shrnul ministr Jurečka.

Veškeré potřebné záležitosti spadající do působnosti ČSSZ, které se týkají třeba posuzování zdravotního stavu a úkonů, u nichž je potřebná osobní přítomnost klienta, nadále zajistí pro občany s trvalým bydlištěm v daném okrese příslušné kontaktní pracoviště. Schválené zefektivnění struktury ČSSZ bylo konzultováno se všemi relevantními partnery a do novely byly zapracovány jejich připomínky.

Účinnost této právní úpravy je plánována na 1. ledna 2024.

kategorie Tiskové zprávy