KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Vláda dodržela slib a schválila zvýšení platů ve zdravotnictví. Část lékařů se od ledna přesu
Zpět

MPSV: Vláda dodržela slib a schválila zvýšení platů ve zdravotnictví. Část lékařů se od ledna přesune do vyšších platových tříd

Přidáno 14. 12. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Návrh změny nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě, který má v gesci Ministerstvo práce a sociálních věcí, byl dnes schválen. Úpravy se týkají navýšení platových tříd lékařů, ale také zubařů a farmaceutů. Nařízení vlády vychází z dohody se zástupci lékařů. Katalog prací je výčtem prací zařazených do platových tříd u jednotlivých povolání, což se odráží i v platovém ohodnocení. Schválené změny lépe zohledňují vazbu na vzdělání. Od ledna tak například lékaři po absolvování fakulty nebo dalšího vzdělání budou zařazeni do vyšších platových tříd, čímž se zvýší i jejich platový tarif.

Platová stupnice má nyní pro lékaře podle nařízení vlády celkem šest tříd. Aktuálně se jedná o platové třídy 11. až 16., zařazení do nich vychází z odbornosti, náročnosti či odpovědnosti práce. „Přijaté úpravy děláme v souladu s dohodou, ke které došlo po intenzivních jednáních o situaci ve zdravotnictví. Vnímáme potřebu zlepšení systému odměňování. Podle nařízení se tak mimo jiné ruší nejnižší třída. Plat lékařů bude začínat ve 12. třídě a přímo tedy zvýšíme odměňování zejména mladých doktorů po vysoké škole,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Platový tarif lékaře po škole nyní činí 38 980 korun za měsíc, nově bude tento platový tarif od ledna činit 41 380 až 57 130 korun za měsíc podle dosažené praxe. Po absolvování tzv. základního kmene budou lékaři i nadále odměňováni ve 13. platové třídě a jejich platový tarif zůstává na stejné úrovni, tedy 46 530 až 63 580 korun za měsíc, rovněž podle dosažené praxe. Lékaři po získání specializace se nově přesunou do 14. platové třídy a jejich platový tarif bude činit 49 580 až 68 230 korun měsíčně, opět v závislosti na praxi.

Nejnižší 11. platová třída se dosud uplatnila jen po velmi krátké období mezi absolvováním lékařské fakulty a zařazením do specializačního vzdělávání. Z pohledu rozsahu činností a režimu práce mezi těmito dvěma obdobími není zásadní rozdíl. Zařazení prací lékařů do 15. a 16. platové třídy se nemění, a tudíž se nemění ani výše platového tarifu.

Stejná pravidla se budou týkat i zubních lékařů.

Polepší si také farmaceuti. „Vnímáme, že tato profese je dlouhodobě ve srovnání s jinými zdravotnickými pracovníky znevýhodněná, a to například vzhledem k jejich dosaženému vzdělání. Farmaceuti poskytují vysoce odbornou primární péči všem pacientům a klientům přicházejícím do lékáren a přímo vydávají léky a další zdravotnické prostředky,“ zdůvodnil úpravy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Farmaceutům přibude 15. platová třída s rozpětím od 41 730 až po 61 820 korun za měsíc, a to rovněž podle dosažené praxe. Nově bude nejnáročnější práce farmaceutických asistentů zařazena do 11. platové třídy, ve které činí platový tarif od 36 660 až po 45 190 korun měsíčně.

K dalším změnám ve zdravotnictví dochází poslaneckým návrhem novely zákoníku práce. Ta se týká zejména úpravy délky služeb lékařů a vzešla i z požadavků zástupců pracovníků ve zdravotnictví a celková délka služby ve zdravotnictví se díky tomu posula až na 24 hodin.

kategorie Tiskové zprávy