KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV vítá rozhodnutí Ústavního soudu zamítnout návrh na zrušení zkrácení valorizace
Zpět

MPSV vítá rozhodnutí Ústavního soudu zamítnout návrh na zrušení zkrácení valorizace

Přidáno 24. 1. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Ústavní soud dnes svým nálezem potvrdil, že úprava valorizačního mechanismu, ke které vláda v loňském roce přistoupila, byla v souladu s ústavním pořádkem. Došlo tak k zamítnutí návrhu hnutí ANO na zrušení této valorizační novely. MPSV rozhodnutí Ústavního soudu vítá. Potvrdilo se, že vláda byla v krizové situaci rozpočtově odpovědná a jednala v zájmu budoucích generací i mezigenerační solidarity. Odůvodnění verdiktu nyní MPSV podrobně prostuduje.

„Ústavní soud dnes jednoznačně potvrdil, že se vláda v otázce mimořádné valorizace zachovala zcela správně. Jsem rád, že soud zodpovědně vyhodnotil rozpočtové dopady v řádu stovek miliard korun nečekaných výdajů, které by státu – tedy nám všem – naskočily v budoucnu. Mohlo by podle našeho předpokladu jít o více než 400 miliard korun. Že jde o značné hospodářské dopady, je tedy bez debaty,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jasně se dnes ukázalo, že naše argumentace byla korektní. Úprava, k níž jsme přistoupili, byla naprosto nezbytná. Nešlo dál neúměrně zadlužovat ČR a navyšovat důchody takovým tempem, na které jednoduše příjmy státního rozpočtu nestačí. Doplatili bychom na to všichni vysokými platbami z úroků dluhů, tedy i senioři a budoucí důchodci,“ dodal. Odůvodnění nálezu Ústavního soudu, zejména všechna kritéria, která soud zohlednil ve svém nálezu, nyní MPSV bude podrobně analyzovat.

„Pokud jde o konkrétní výtky, kterým jsme v rámci ústavní stížnosti ze strany opozice čelili, mám za to, že jsme vše jednoznačně vysvětlili. Forma legislativního procesu byla legitimní a adekvátní nastalé krizové situaci. Opozice nám svými obstrukcemi jednoduše nedala jinou možnost než návrh projednat ve stavu legislativní nouze,“ zdůraznil ministr Jurečka.

Vláda zároveň nemohla na základě dostupných dat předvídat budoucnost, tedy skokový nárůst indexu životních nákladů důchodců. Z tohoto důvodu nemohlo být ovlivněno případné legitimní očekávání důchodců. „Nikoho jsme tedy nepoškodili, důchodcům jsme jejich důchody naopak zvýšili, a to tak, jak jen to bylo v aktuální situaci možné,“ dodal.

Důchody v uplynulých dvou letech rostly opakovaně i v mimořádných termínech. V lednu 2024 dosahuje průměrný důchod 20 635 korun, penze jsou tedy nyní historicky nejvyšší. Zároveň probíhá příprava a schvalování důležitých opatření, která jsou součástí důchodové reformy. Platí, že penze budou pravidelně navyšovány i nadále. Měníme ale systém tak, aby byl spravedlivější a udržitelný.

kategorie Tiskové zprávy