KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV spouští mobilní aplikaci Smart Migration, obsahuje informace pro Ukrajince
Zpět

MPSV spouští mobilní aplikaci Smart Migration, obsahuje informace pro Ukrajince

Přidáno 12. 4. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Snadný přístup k důležitým informacím a odpovědi na situace, které je potřeba řešit po příjezdu do Česka. To nabízí aplikace Smart Migration (Chytrá migrace) určená lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, kterou spustilo MPSV. V ukrajinštině, angličtině a ruštině nabízí to nejdůležitější o zaměstnávání, zdravotní péči či vzdělávání. Klíčovou součástí aplikace jsou interaktivní tutoriály, které usnadňují nalezení potřebné informace. Uživatel také může pokládat dotazy virtuální asistentce, která jej provede řešením problému. MPSV už dříve spustilo také on-line rozhraní určené k podání žádosti o humanitární dávku a příspěvek pro solidární domácnosti.

Přestože byla aplikace Smart Migration vyvíjena původně pro cizince, kteří k nám přijíždí především za prací, prošla rychlou aktualizací, aby vyhovovala potřebám Ukrajinců, kteří u nás hledají útočiště před válkou. Měla by je informovat o systému registrace či podmínkách, které pro ně platí v rámci nově přijatého zákona (tzv. Lex Ukrajina). „Informace budou postupně aktualizovány a doplňovány. Chceme, aby se aplikace Smart Migration do budoucna stala součástí dlouhodobé informační strategie MPSV vůči cizincům. Je to další způsob, jakým digitalizujeme to nejpodstatnější. Podobným důležitým krokem bylo třeba představení aplikace pro on-line žádost o humanitární dávku a solidární příspěvek. Pokud jde o funkčnost, i tu chceme postupně rozšiřovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Novou aplikaci Smart Migration vytvořil výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně v rámci projektu Chytrá migrace v České republice pod vedením Roberta Stojanova, na kterém se podílí rovněž Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity Praha. Projekt je podpořen Technologickou agenturou České republiky.

Na projektu se podílí rovněž Ukrajinská iniciativa (UIČR), která zastřešuje diasporní organizace v České republice. Ve spolupráci s touto iniciativou poskytli zpětnou vazbu k obsahu aplikace mimo jiné odborníci ze vzdělávacího institutu MIOK při Lvovské polytechnické univerzitě. „Je skvělé, že taková aplikace u nás vznikla. Může pomoci mnoha Ukrajincům, mezi nimiž ji budeme našimi kanály propagovat,“ říká Bohdan Rajčinec, předseda Ukrajinské iniciativy.

Dostupná je nyní verze pro operační systém Android, stáhnout se dá standartně v Google Play. Verze pro operační systém iOS, používaný telefony iPhone, je připravována
a v App Store by měla být již brzy dostupná.

Q&A
 
Co aplikace Smart Migration obsahuje?
V aplikaci je zpracováno více než 20 tzv. tutoriálů obsahujících informace a návody pro řešení nejčastějších situací, které cizinci, včetně ukrajinských uprchlíků, řeší po příjezdu a při pobytu v ČR. Týkají se oblastí registrace a víz, zaměstnání, ubytování, vzdělávání, zdravotní péče a pojištění. Další tutoriály budou postupně přidávány. Cizinci mohou také ukrajinsky, rusky a anglicky pokládat v chatu dotazy virtuální asistentce, která je provede řešením problému. Každý tutoriál také umožňuje vygenerovat úkoly, které se uloží do osobního úkolníčku. Není tak nutné cokoliv opisovat, aplikace uživateli připomene, co je potřeba udělat. Ze stejného důvodu aplikace obsahuje seznam relevantních kontaktů na úřady a organizace v ČR, které jsou důležité pro řešení různých životních situací. Více na https://chytramigrace.cz/.
 
Pro koho je určena?
Aplikace pomůže s orientací v novém prostředí a integrací cizincům v České republice, speciální sekce byla aktuálně připravena pro příchozí z Ukrajiny, kteří získají dočasnou ochranu.
 
Kdo ji vyvinul?
Aplikaci vytvořil výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně v rámci projektu „Chytrá migrace v České republice“, podpořeném Technologickou agenturou ČR. Aplikačními garanty projektu je MPSV, Ukrajinská iniciativa v ČR a Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Aplikace byla během vývoje testována přímo cizinci, včetně Ukrajinců, a jejich připomínky byly zakomponovány. Aplikace byla převzata MPSV, které ji začlení do strategií informování a integrace cizinců.
 
Další informace poskytnou:

  • MPSV: tiskové oddělení

  • Mendelova univerzita: Robert Stojanov, tel: 728 248 936

  • UIČR: Bohdan Rajčinec, tel: 777 212 237      

 

kategorie Tiskové zprávy