KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Sněmovna schválila balíček opatření na podporu zdravotně znevýhodněných, zvýší se příspěvek na
Zpět

MPSV: Sněmovna schválila balíček opatření na podporu zdravotně znevýhodněných, zvýší se příspěvek na mobilitu

Přidáno 26. 10. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Vládní balíček, který upravuje podporu pro zdravotně znevýhodněné, ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Změny se týkají především zvýšení příspěvku na mobilitu. Jedno z opatření také zpřístupňuje pořízení zvláštních zdravotnických pomůcek nebo navyšuje příspěvek na diety. Změny reagují na rychlý růst cen v posledních měsících. Úpravu bude muset ještě schválit Senát a podepsat prezident.

„Vedle širší podpory jsme připravili balíček pomoci cílený přímo na ty, kdo jsou nyní nejvíce ohroženi. Společně se zvyšováním invalidních důchodů a dávek sociální podpory chceme přímo pomoci konkrétním skupinám zdravotně znevýhodněných,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zvýšení příspěvku na mobilitu pro osoby se zdravotním znevýhodněním
Příspěvek na mobilitu, který v současné době pobírá přibližně 260 tisíc osob, se zvýší o 350 korun na 900 korun. Ještě výraznější nárůst se bude podle schválené předlohy týkat lidí odkázaných na energeticky náročné dýchací přístroje. V jejich případě stoupne dokonce na 2900 korun s tím, že se bude vyplácet zatím jen do konce roku 2024. „Zvýšení příspěvku na mobilitu zdravotně znevýhodněným pomůže s rostoucími cenami pohonných hmot. Na pomoc s úhradou elektřiny pak cílí příspěvek pro osoby s dechovými potížemi, které jsou upoutáni na umělou plicní ventilaci, či domácí oxygenerátor,” řekla poslankyně a zpravodajka návrhů Pavla Golasowská (KDU-ČSL).

Příspěvek na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny
S ohledem na růst cen se zvýší i maximální příspěvek na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny o 100 tisíc korun z nynějších 400 tisíc korun. Tato pomůcka umožní zůstat lidem, kteří se bez ní neobejdou, co nejdéle v domácí péči. Ročně příspěvek dostává v ČR zhruba 350 osob.

Podpora rodičů při úmrtí miminka
Změní se i pravidla pro poskytování otcovského volna a pohřebného. Na otcovskou budou mít nárok oba rodiče, pokud se jejich dítě narodí mrtvé nebo zemře v šestinedělí. Zaměstnavatel bude mít povinnost otce uvolnit a poskytnout mu prostor se se ztrátou vyrovnat. „Poskytne se společný čas, kdy se se smutnou událostí mohou vyrovnat oba rodiče. Dosud mohly čerpat dovolenou pouze matky. Otcové budou mít možnost podpořit v tak psychicky a fyzicky náročném období svou partnerku a získají také prostor pro sebe, protože i je tato ztráta citelně zasahuje,” uvedla poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), která novelu navrhla. Rozšíří se také poskytování pohřebného na dítě, které se narodí již mrtvé.

Podpora osob s nákladnou dietou
V rámci příspěvku na živobytí je poskytována měsíčně také částka, která slouží na úhradu nákladného dietního stravování. Nárok na ni vzniká na základě doporučení příslušného odborného lékaře. Z důvodu výrazného nárůstu cen se částky jednorázově valorizovali od letošního října o 9,5 procenta. K této změně však již došlo prostřednictvím novely příslušné vládní vyhlášky.

kategorie Tiskové zprávy