KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: „První pomoc“ pro uprchlíky v podobě humanitární dávky klesá. V září směřovala převážně k děte
Zpět

MPSV: „První pomoc“ pro uprchlíky v podobě humanitární dávky klesá. V září směřovala převážně k dětem

Přidáno 14. 10. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Výplata humanitární dávky, která sloužila od začátku napadení Ukrajiny Ruskem jako první pomoc pro uprchlíky v nouzi, se postupně snižuje. Zatímco v prvních měsících po vypuknutí konfliktu ji pobíralo přes 230 tisíc Ukrajinců s dočasnou ochranou, nyní je to přes 134 tisíc osob. Podstatná část příjemců dávky (přes 40 %) jsou přitom děti. Vypovídá to mimo jiné i o tom, že se příchozím z Ukrajiny daří v tuzemsku postupně integrovat, a na pomoc státu se jich spoléhá stále méně.

Pokles počtu vyplacených humanitárních dávek je zjevný už od května. „Lidé, kteří museli opustit své domovy kvůli válce potřebovali rychlou finanční pomoc na pokrytí základních životních potřeb jako je jídlo, hygienické potřeby, bydlení a podobně. Postupně se jim však daří zbavovat závislosti na pomoci českého státu, což považuji za dobrý signál,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V září se počet podpořených osob opět dávek výrazně snížil. Zatímco v srpnu bylo podpořeno 165 tisíc osob celkovou částkou 824,5 mil. Kč, v září už to bylo jen 141,4 tisíc osob celkovou částkou 616,1 mil. Kč.

Opakovaně o humanitární dávku žádalo v období března až srpna přibližně 95 tisíc uprchlíků. Každý měsíc ale jejich počet klesá o 15 až 30 tisíc, jak se postupně zapojují na trh práce nebo jim dávka přestala být vyplácena z jiných důvodů. Počet osob, které o dávku v srpnu žádaly pošesté (to znamená, že jsou tu od března a opakovaně každý měsíc žádají), je oproti prvožadatelům z března nižší o 114 tisíc.

Zároveň každý měsíc přijíždí do ČR noví uprchlíci, kteří si o humanitární dávku žádají poprvé. V červenci a v srpnu ale takovýchto nových příjemců bylo jen zhruba 8 tisíc.

Na podporu uprchlíků z Ukrajiny je nasměrována jen malá část z celkové pomoci, kterou stát vyplácí prostřednictvím tzv. nepojistných dávek. Například v srpnu činily náklady na humanitární dávku necelých 8 % z celkových nákladů na nepojistné dávky (patří mezi ně například příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě, rodičovský příspěvek, MOP a podobně).

Dlouhodobě tvoří 40-45 % všech příjemců humanitární dávky děti do 18 let. V září to bylo zatím 57 tisíc dětí (40,3 % ze všech podpořených). Nejvíce podpořených dětí bylo v květnu (102,8 tisíce), tehdy tvořily 43,3 % všech příjemců dávky.

Snimek-obrazovky-2022-10-14-112943.pngSnimek-obrazovky-2022-10-14-113014.png

kategorie Tiskové zprávy