KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Počet dávek vyplácených uprchlíkům z Ukrajiny klesá, stále častěji nacházejí uplatnění na trhu
Zpět

MPSV: Počet dávek vyplácených uprchlíkům z Ukrajiny klesá, stále častěji nacházejí uplatnění na trhu práce

Přidáno 23. 11. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

V České republice si od vypuknutí konfliktu do konce října našlo práci téměř 160 tisíc ukrajinských občanů s dočasnou ochranou. Přestože někteří se již vrátili domů, aktuálně jich v tuzemsku pracuje více než 98 tisíc. Počty zaměstnaných ukrajinských uprchlíků dlouhodobě rostou, zatímco počty příjemců humanitární dávky stabilně klesají. Stejně je tomu i v případě solidárních příspěvků, které kompenzují náklady domácností na ubytování uprchlíků.

Zaměstnavatelé mají o cizince stále zájem, a to převážně u dlouhodobě neobsazených a méně kvalifikovaných pracovních míst. „Krize otevřela pracovní trh a zjednodušila přijímání Ukrajinců s dočasnou ochranou do firem. Je dobrou zprávou, že náš trh práce dokázal najít uplatnění pro tak velké množství lidí, kteří díky tomu již nepotřebují pomoc státu, a naopak do systému přispívají,“ vyzdvihl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali pracovní sílu, kterou dlouhodobě potřebovali. Stále platí, že do ČR přicházejí především ženy.

„Z držitelů dočasné ochrany, kteří našli práci, tvoří ženy dlouhodobě asi tři čtvrtiny,“ doplnil ministr Jurečka. Počet pracujících uprchlíků z Ukrajiny se měsíc od měsíce zvyšuje. Nyní v tuzemsku pracuje přes 98 tisíc držitelů dočasné ochrany, v září to bylo 89 tisíc a například v červnu jen 68 tisíc. Především Ukrajinky oproti letním měsícům pracují čím dál častěji ve službách.

Nejvíce nacházejí občané z Ukrajiny uplatnění ve Středočeském (16 684 osob) a Plzeňském kraji (14 347 osob) a dále v Praze (10 766 osob). Pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě, dopravě a jako obsluha strojů. Jazyková bariéra je stále znatelnou překážkou pro výkon odbornějších a specializovaných povolání, úřad práce proto uprchlíkům nabízí jazykové kurzy češtiny.

Občané Ukrajiny se mohou zapojit i do rekvalifikačních kurzů. Ty jsou nejčastěji určeny pro pracovníky v sociálních službách, pro sanitáře nebo svářeče. Úřad práce umožňuje financování kurzů prostřednictvím projektu POVEZ II. „Zaměstnavatelé mohou získat příspěvek na vzdělávání zaměstnanců až do výše 85 % nákladů a příspěvek na mzdy po dobu rekvalifikace svých pracovníků. V tomto případě může úřad práce zaměstnavateli refundovat až 100 % vynaložené částky, a to včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění,“ doplnil ministr.

Občanů Ukrajiny závislých na státní pomoci stále ubývá
Počet držitelů dočasné ochrany, kteří jsou závislí na pomoci státu, stabilně ubývá. Zatímco v srpnu bylo na humanitární dávce závislých 173 tisíc lidí, nyní je to o 80 tisíc méně. Navíc platí, že velká část příjemců humanitární dávky jsou děti. Ukrajinci si také stále častěji nacházejí jiné ubytování než v českých domácnostech. Výdaje na příspěvek pro solidární domácnost klesly za stejné období zhruba o 12 procent.
Přesné počty příjemců obou dávek dokumentuje následující tabulka a grafy.

Humanitární dávka

 

Příspěvek pro solidární domácnost

 Měsíc

Počet dávek (v tis.)

 

 Měsíc

Počet dávek (v tis.)

březen

98,8

 

březen

-

duben

257,3

 

duben

3,3

květen

274,4

 

květen

28,5

červen

216,5

 

červen

26,1

červenec

176,8

 

červenec

23,3

srpen

173,1

 

srpen

22,5

září

92,1

 

září

21,1

říjen

93,0

 

říjen

19,4

 
 
 


Snimek-obrazovky-2022-11-23-190906.pngSnimek-obrazovky-2022-11-23-191304.png

kategorie Tiskové zprávy