KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Návrh na úpravu předčasných důchodů a valorizací projednala sněmovna ve druhém čtení
Zpět

MPSV: Návrh na úpravu předčasných důchodů a valorizací projednala sněmovna ve druhém čtení

Přidáno 11. 7. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, který upravuje navyšování důchodů a podmínky odchodu do předčasného důchodu, dnes projednali poslankyně a poslanci ve druhém čtení. Trvá jednotné stanovisko koalice, že navrhované změny jsou nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému.

„Stále platí, že důchody budeme pravidelně každoročně navyšovat. Stejně tak senioři zůstanou chráněni proti extrémní inflaci. Důchody budeme o inflaci plně valorizovat, jen měníme systém tak, aby byl spravedlivější a hlavně udržitelný. Už se nebudou dál rozevírat nůžky mezi bohatšími a chudšími seniory,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Návrh zavede dočasný příspěvek místo mimořádné valorizace. Nový systém bude zohledňovat růst cen z 60 %. Dočasný příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné částce ve výši 30 % růstu cen. Zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších 30 % růstu cen. Toto zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci. Důchody budou stále navyšovány v řádném termínu od prvního ledna. Na tom se nic nemění. Toto navýšení bude inflaci kompenzovat v plném rozsahu, do valorizace bude také promítána nad rámec inflace jedna třetina růstu reálných mezd, jak tomu bylo do konce roku 2017.

„Ve sněmovně se sešlo několik pozměňovacích návrhů, úpravy opozice ale mířily zcela proti smyslu novely. Trvám na tom, že připravené změny míří správným směrem. Je na tom jednoznačná shoda v koalici a jednoznačně se tímto směrem vyjadřovali také ekonomové, kteří varují, že stávající systém valorizací je neudržitelný. Mimochodem nejvíce dostávali přidáno vysokopříjmoví senioři, což není dále únosné pro náš rozpočet,“ komentuje ministr Jurečka.

Návrh MPSV dále počítá s tím, že do předčasného důchodu bude možné odejít tři roky před dosažením důchodového věku. Zvýší se také intenzita krácení procentní výměry o 1,5 % za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Podmínkou nároku bude získání doby pojištění 40 let. Cílem je, aby se snížil trend vysokého počtu odchodů do předčasného důchodu. Ten musí být možností ve specifických případech, ne standardem pro vysoké procento žadatelů o důchod.

Účinnost opatření je předpokládána od září 2023.

Návrh MPSV je jedním z kroků důchodové reformy. Její uskutečnění je zcela nezbytné k nastavení dlouhodobě udržitelného systému, který dokáže zajistit důstojné a férové penze nejen dnešním seniorům, ale hlavně budoucím generacím.

Veškeré důležité informace k důchodové reformě jsou k dispozici na webu https://www.mpsv.cz/duchodova-reforma.

kategorie Tiskové zprávy