KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživ
Zpět

MPSV: Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky

Přidáno 29. 8. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na prodloužení náhradního výživného o další dva roky. Chybí tak už pouze podpis prezidenta. Jde o dobrou zprávu pro samoživitelky a samoživitele, kteří čelí obtížím při soudním vymáháním stanoveného výživného. Sněmovna dnes zároveň do dalších čtení posunula i jiné návrhy MPSV, zejména pak navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun.

Úprava MPSV umožní i nadále výplatu náhradního výživného. Původně byl zákon navrhován s dvouletou platností, nyní se tato lhůta zdvojnásobí. „Pokračování této formy pomoci i v následujících dvou letech má zásadní význam pro rodiny, které se ocitly v obtížné situaci, kdy jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Pro vládu představuje podpora této zranitelné skupiny obyvatel jednu z priorit, což je patrné i z našeho programového prohlášení,“ zdůraznil ministr práce a sociálních Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podmínkou pro nárok na tuto formu pomoci je, že rodič, který má být za dítě příjemcem náhradního výživného, ho zároveň soudní cestou vymáhá po druhém rodiči. Tato opatření mají za cíl zabezpečit dostatečnou podporu pro děti v rodinách, kde nedochází k plnění vyživovací povinnosti. Každý měsíc nyní náhradní výživné přijímá přibližně 10 tisíc dětí. Nejčastěji je vypláceno pro děti ve věku povinné školní docházky, tedy od 7 do 15 let (tři pětiny příjemců). Zbytek se rozděluje mezi děti předškolního věku a děti starší 16 let.

Do dalších čtení byly na úterní mimořádné sněmovní schůzi zařazeny i další zákony z dílny MPSV. Zásadní novela upravuje navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun a zkracuje jeho čerpání na tři roky. Změny se dotknou dětí narozených od 1. ledna 2024. „Záleží nám na tom, abychom rodiče podporovali v maximální možné míře. Kromě navýšení rodičovského příspěvku o částku, která opravdu není nízká, se snažíme rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky,“ dodal ministr Jurečka.

Poslanecká sněmovna na úterní schůzi zároveň v prvním čtení schválila i úpravu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Jednotlivé okresní správy podle návrhu MPSV nově administrativně nahradí územní správy sociálního zabezpečení, které budou mít v každém okrese své kontaktní pracoviště. „Pro klienty se prakticky nic nemění. Dostupnost územních správ včetně jejich kontaktních pracovišť, které budou mít nově podobu jejich vnitřních jednotek, zůstane prakticky stejná. Současnou zastaralou strukturu ČSSZ je ale již nezbytné upravit,“ zdůvodnil ministr Jurečka.

Do třetího čtení poslankyně a poslanci také posunuli úpravu, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod on-line

kategorie Tiskové zprávy