KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy MPSV: Minimální mzdu čeká od ledna historické navýšení: vzroste o 1 600 korun, zvýší se i některé úr
Zpět

MPSV: Minimální mzdu čeká od ledna historické navýšení: vzroste o 1 600 korun, zvýší se i některé úrovně zaručené mzdy

Přidáno 6. 12. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Na 18 900 korun od ledna vzroste minimální mzda. To představuje růst o 9,2 %, tedy o 1 600 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, který vypracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předlohy porostou také některé úrovně zaručené mzdy, konkrétně v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Podle odhadu MPSV si tak polepší asi 1,5 milionu zaměstnanců. Návrh bude vláda definitivně schvalovat příští týden.

„Za MPSV jsme přišli s návrhem na nominálně nejvyšší navýšení minimální mzdy v historii. Od ledna se tak výrazně zlepší příjmová situace řady důležitých profesí, které jsou odměňovány v nejnižších stupních zaručených mezd. Jde například o kuchařky a kuchaře, uklízečky a uklízeče, pracovníky v sociálních službách, ale i další personál,“ shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Náš návrh představuje kompromis, protože opět nedošlo ke shodě mezi zástupci odborů a zaměstnavatelů. Odráží dnešní ekonomickou realitu. Musíme pamatovat na to, aby firmy dokázaly zaplatit své zaměstnance a nezačaly kvůli dalším nákladům propouštět,“ přiblížil.

Kromě minimální mzdy porostou také některé úrovně zaručené mzdy, a to následovně:
• v 1. skupině prací navýšení o 1 600 Kč, tj. o 9,2 %,
• ve 2. skupině prací navýšení o 1 600 Kč, tj. o 8,9 %,
• ve 3. skupině prací navýšení o 1 600 Kč, tj. o 8,1 %,
• v 8. skupině prací navýšení o 3 200 Kč, tj, o 9,2 %.

obrazek_2023-12-06_100359454.png

„Zvýšení minimální mzdy by se mělo pozitivně projevit ve vyšších příjmech systémů sociálního a zdravotního pojištění. Předpokládaný nárůst těchto příjmů by mohl činit asi 2,65 mld. korun za rok,“ dodal ministr Jurečka.

Do pěti let je cílem dosáhnout poměru minimální a průměrné mzdy ve výši 45 %. Navrhované zvýšení minimální mzdy by mělo zajistit podle současného předpokládaného nárůstu průměrné mzdy dosažení tohoto poměru ve výši 41,1 %. Těmto změnám předchází návrh novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus minimální mzdy pro další období. Zákon tak stanoví jasná a předvídatelná pravidla pro výpočet i aktualizaci minimální mzdy.

kategorie Tiskové zprávy