KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Jednorázový pětitisícový příspěvek už dostalo více než milion dětí
Zpět

MPSV: Jednorázový pětitisícový příspěvek už dostalo více než milion dětí

Přidáno 16. 9. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Za první měsíc požádalo o jednorázový příspěvek na dítě 610 tisíc lidí, vždy jde o jednoho z rodičů, případně pěstounů dětí do 18 let. Příspěvek byl již odeslán více než 1,1 milionu dětí. Po výplatách těm, kteří pobírají přídavek na dítě, se začaly proplácet příspěvky na základě podaných žádostí přes klientský portál JENDA nebo vybrané Czech POINTy. Valná většina domácností tak z příspěvku již nyní může financovat náklady související se začátkem školního roku.

„Vyplácení příspěvku je pro nás prioritou. Vzhledem k počtu žádostí však nelze všechny vypořádat během několika málo dní, jak by si mnozí představovali. Údaje je potřeba spárovat a v některých sporných případech ověřit. Považuji za velký úspěch, že systém při takto náročné zátěžové zkoušce obstál a funguje bez závažnějších potíží. Naprostá většina žadatelů má již peníze na účtech,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Více než 712 tisíc lidí už dostalo příspěvek. Naopak 17 tisíc žádostí ještě zbývá vypořádat. Důvody jsou různé, nejčastěji je třeba upřesnit nebo dohledat informace o příjmech domácností. Systém také automaticky nedokáže propojit příjmy u vojáků nebo policistů, a v některých případech (řádově jde o tisíce) je příčinou i to, že byl zadaný požadavek na zpětvzetí žádosti. „Pokud příspěvek nebyl vyplacen do 30 dnů od podání žádosti, tak klienti budou informování SMS zprávou, že se jejich žádost bude řešit v prodloužené správní lhůtě 60 dnů. Těchto případů je ale opravdu velmi malá část. Jak z čísel vyplývá, jsou to asi jen dvě procenta žadatelů,“ upřesnil ministr.

Podle odhadů by na tento jednorázový příspěvek nakonec mohlo dosáhnout až 1,6 milionu dětí, žádosti lze podávat až do poloviny roku 2023. Většina žádostí, přes 464 tisíc, byla podána prostřednictvím webového portálu JENDA, 145 tisíc lidí přišlo na Czech POINT a 184 tisíc rodin (přes 240 tisíc dětí) dostalo příspěvek automaticky, protože jsou příjemci přídavků na děti. Přiznáno a vyplaceno bylo celkem 716,8 tisíce žádostí pro 1,07 milionu dětí.

kategorie Tiskové zprávy