KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV: Balíček opatření pro zdravotně znevýhodněné schválil Senát. Zvýší se příspěvek na mobilitu i n
Zpět

MPSV: Balíček opatření pro zdravotně znevýhodněné schválil Senát. Zvýší se příspěvek na mobilitu i na zvláštní pomůcky

Přidáno 3. 11. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Balíček opatření, jejichž cílem je podpořit skupiny zdravotně znevýhodněných lidí, dnes schválili senátoři. Mezi hlavní změny, které navrhlo MPSV, patří zvýšení příspěvku na mobilitu, větší pomoc státu při pořízení některých zvláštních pomůcek nebo podpora rodičů při úmrtí malého dítěte. Legislativní předlohu musí ještě podepsat prezident.

„Podpora cílí na konkrétní skupiny lidí s určitým hendikepem. Vláda mimo to, co nyní projednával Senát, už dříve rozhodla o navýšení příspěvku na diety. Tato úzce směřovaná opatření doplňují plošnou pomoc, jakou je průběžné zvyšování invalidních a starobních důchodů i dávek sociální podpory,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Nesmíme zapomínat na handicapované občany, protože obzvláště v dnešní těžké době se dostávají do složité situace a hrozí, že si nebudou moci dovolit pomůcky, které dříve považovali za samozřejmé. Zákon jsme proto ihned zařadili na výbor a doporučili jeho přijetí,“ popsala Miluše Horská (za KDU-ČSL), předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR. „Z terénu vím, že situace těchto lidí často není dobrá. Měli by však co nejdříve dostat možnost získat tyto navýšené příspěvky,“ dodala senátorka.

Zvýšení příspěvku na mobilitu pro osoby se zdravotním znevýhodněním
Příspěvek na mobilitu, který v současné době pobírá přibližně 260 tisíc osob, se zvýší o 350 korun na 900 korun. Ještě výraznější nárůst se bude podle schválené předlohy týkat lidí odkázaných na energeticky náročné dýchací přístroje. V jejich případě stoupne dokonce na 2900 korun s tím, že se bude vyplácet zatím jen do konce roku 2024. Zvýšení příspěvku na mobilitu zdravotně znevýhodněným reaguje především na růst cen pohonných hmot a elektrické energie.

Příspěvek na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny
S ohledem na růst cen se zvýší i maximální příspěvek na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny o 100 tisíc korun z nynějších 400 tisíc korun. Tato pomůcka umožní zůstat lidem, kteří se bez ní neobejdou, co nejdéle v domácí péči. Ročně příspěvek dostává v ČR zhruba 350 osob.

Podpora rodičů při úmrtí miminka
Větší čas na vyrovnání se s úmrtím svého malého dítěte budou mít jeho rodiče. Změní se totiž pravidla pro poskytování otcovského volna. Na otcovskou budou mít nově nárok oba rodiče, pokud se jejich dítě narodí mrtvé nebo zemře v šestinedělí. Zaměstnavatel bude mít povinnost otce uvolnit a poskytnout mu prostor se se ztrátou vyrovnat. Dosud mohly čerpat dovolenou pouze matky. Rozšíří se také poskytování pohřebného na dítě, které se narodí již mrtvé.

Podpora osob s nákladnou dietou
O další ze změn již rozhodla v minulých týdnech vláda prostřednictvím novely příslušné vyhlášky. Jde o zvýšení částky, která je v rámci příspěvku na živobytí poskytována měsíčně na úhradu nákladného dietního stravování. Nárok na ni vzniká na základě doporučení příslušného odborného lékaře. Z důvodu výrazného nárůstu cen se částky jednorázově valorizovali od letošního října o 9,5 procenta.

kategorie Tiskové zprávy