KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy MPSV a MF: Stačí splatit jistinu. Ministerstva navazují na lidovecké Milostivé léto I a II z pera Ma
Zpět

MPSV a MF: Stačí splatit jistinu. Ministerstva navazují na lidovecké Milostivé léto I a II z pera Marka Výborného

Přidáno 5. 4. 2023
Ilustrační foto
Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo financí

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila dva zákony se zásadním významem pro pomoc lidem v exekucích. Jeden pochází z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí a druhý z Ministerstva financí. Dohromady zavádějí tzv. pojistné a daňové Milostivé léto. Zákonodárci navazují na úspěšný koncept, který v tuzemsku popularizoval předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný, spoluautor iniciativ Milostivé léto I a II, díky nimž se po zaplacení jistiny dluhu podařilo ukončit přes 61 tisíc exekucí.

Zákon se tentokrát zaměřuje na penále a exekuční náklady zejména u dluhů vůči České správě sociálního zabezpečení a Finanční a Celní správě České republiky. Vztahovat se bude též na tzv. justiční pohledávky ve správě soudů nebo Vězeňské služby ČR.

„Velmi mě těší, že ačkoli jsou obě předchozí Milostivá léta již minulostí, jejich myšlenka zůstává. Iniciativa pomohla v posledních dvou letech z dluhové pasti desetitisícům lidí, upřít pohled pouze na čísla ale považuji za nešťastné. Je nutné vyzdvihnout každý jednotlivý osud, který díky Milostivému létu dostal novou šanci,“ říká Marek Výborný (KDU-ČSL).

Využili jsme naše zkušenosti z předchozího Milostivého léta I a II. U nich byly ale poměrně striktní podmínky a vztahovaly se pouze na pohledávky vymáhané soudními exekutory. Navíc se pojistné Milostivé léto nově týká i právnických osob,“ připomíná ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Cílem nynější úpravy je však umožnit oddlužení také těm, jejichž pohledávky jsou vymáhány v rámci tzv. správní exekuce.

Podmínkou odpuštění penále a exekučních nákladů například na sociálním pojištění zůstává uhrazení dlužné jistiny, která vznikla do 30. září 2022. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by se toto mimořádné odpuštění mohlo týkat zhruba 715 tisíc fyzických osob a 262 tisíc právnických osob. Prominuté penále by mohlo dosáhnout částky 1,75 miliardy korun. Celá akce by pak měla trvat od 1. července do 30. listopadu 2023. Potenciální zájemce musí dlužné pojistné uhradit prostřednictvím elektronické aplikace (ePortál ČSSZ). Návrh zákona připouští platbu dlužného pojistného též ve splátkách.

Novela se týká také některých dluhů u finanční a celní správy, Ministerstva financí, soudů a vězeňské služby. Jednorázově zaniknou nedoplatky na dani nedosahující 200 korun, v případě daně z nemovitých věcí nedosahující 30 korun. Pokud má dlužník více malých nedoplatků, nesmí jejich součet překročit 1 000 korun. Také u Ministerstva financí se akce týká pouze dluhů, které vznikly před 30. zářím 2022.

„Rád bych zdůraznil, že pointa spočívá v odpuštění příslušenství dluhu v podobě úroků a penále, nikoli dluhu samotného. Dluhy se mají platit a tento princip zůstává zachován. Z Milostivého léta navíc profituje nejen dlužník, ale také věřitel. Často se totiž dostane k penězům, jejichž vymáhání by jinak nebylo možné,“ dodal předseda s tím, že si pomocné ruky, kterou instituce dlužníkům v exekuci nabízejí, velice váží.

kategorie Tiskové zprávy