KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Místopředsedkyně Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Komunitní energetika je naší cestou k energetické nezávis
Zpět

Místopředsedkyně Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Komunitní energetika je naší cestou k energetické nezávislosti a demokratizaci energie

Přidáno 8. 9. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Pod záštitou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové se dnes konal kulatý stůl na téma komunitní energetika, kde zasedli zástupci státní správy, neziskového sektoru, i podnikatelů. Zúčastnila se ho například také ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) či lidovecký poslanec a člen hospodářského výboru Róbert Teleky. Kulatý stůl nabídl odpovědi k problematice energetické závislosti a k demokratizaci zisku energie.

Skončilo živé jednání, které se týkalo úpravy nebo samostatné novely energetického zákona o komunitní energetice a obnovitelných zdrojích. Růst cen energií vyvolal obrovskou poptávku, ale jsou zde nedostatky, které brání v rozvoji. Důležitou pomoc mohou občané najít v komunitní energetice – občanském společenství, ve kterém sdílí energii, jenž si sami vyrobí. Komunitní energetika má pozitivní vliv nejen na snížení ceny či na životní prostředí, ale také na otázku soběstačnosti a bezpečnosti. Výhod je velmi mnoho,” komentuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová jednání s tím, že diskutovali o novele zákona, která by dle ministerstva průmyslu a obchodu měla být během několika týdnů postoupena do meziresortního řešení.

„Komunitní  energetika má v našich dotačních programech velkou podporu. Ve světle současné krize chceme pokračovat v proměně veškerých našich energetických zdrojů na nizkuhlikové. Je to cesta jak nezatěžovat naše životní prostředí a zároveň možnost zbavit se bezpečnostní hrozby. V Modernizacním fondu máme dostatek prostředků pro podporu komunitní energetiky, jsou připravené dotační tituly, starostové a neziskový sektor zvažují komunitni projekty a já se zásadním o co nejrychlejší přijetí potřebné legislativy. Děkuji za pozváni k tomuto kulatého stolu,” uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

„Chtěl bych poděkovat za organizaci tohoto semináře paní místopředsedkyni. Kulatý stůl byl opravdu detailní a zaznělo zde spoustu podstatných poznatků. Je důležité, abychom legislativní zakotvení komunitní energetiky měli a my se budeme v Poslanecké sněmovně snažit, aby se tak stalo co nejrychleji. Tento úkol měla udělat již minulá vláda, ale bohužel se tak nestalo,“ řekl poslanec za KDU-ČSL a člen hospodářského výboru Róbert Teleky.

„Nestačí jen formální přepis evropských směrnic, ale jsou třeba jasná, administrativně nenáročná pravidla, která vytvoří příznivé podmínky pro realizaci obnovitelných zdrojů a funkčnost energetických společenství v praxi,” dodává Seitlová s tím, že závěry kulatého stolu budou využity pro jednání Senátu s vládou na plénu 13. 9. 2022.

kategorie Tiskové zprávy