KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Miluše Horská (za KDU-ČSL): V České republice chybí pečovatelé nejen o seniory. Jak je do oboru přil
Zpět

Miluše Horská (za KDU-ČSL): V České republice chybí pečovatelé nejen o seniory. Jak je do oboru přilákat?

Přidáno 21. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Odpověď na tuto otázku hledala od března letošního roku organizace Jsme MILA, z.s. Ke kulatým stolům zvala studenty, seniory, pečovatele i politiky. S bezmála stovkou diskutujících hledala konkrétní doporučení, která by prestiž profese zvedla a zlepšila podmínky pro její výkon. Závěrečná diskuze s politiky a představiteli veřejné správy proběhla toto úterý v Senátu. Záštitu nad akcí převzala senátorka Miluše Horská, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu PČR.

Průměrný plat 25 500 korun hrubého, nízká prestiž profese i její náročnost. To jsou hlavní překážky, které lidi od pečovatelské profese odrazují. V bezmála tisícovce domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem pracovalo v roce 2021 podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zhruba 25 tisíc pracovníků v sociálních službách. Podle odhadů Českého statistického úřadu bude v roce 2060 v České republice o milion seniorů více než dnes. Strategie, která by řešila, kdo a kde se o seniory vyžadující péči bude starat, ale stále chybí.

„V médiích se setkáváme s nejrůznějšími kauzami spojenými se zanedbáním péče o seniory. Každý člověk zažil či se doslechl o příběhu nedůstojné a nekvalitní péče, ale neslyšíme nic o příčinách takových jevů,“ říká zakladatelka organizace MILA, Simona Bagárová. „Není možné očekávat, že pečovatelé budou 24 hodin denně laskaví, empatičtí a plní energie, když jim za jejich práci nenabídneme ani adekvátní pracovní podmínky, ani základní respekt,” dodala.

Série kulatých stolů, které vznikly ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Laurenčíkovou, přináší konkrétní doporučení, která jsou nutná ze strany systému učinit pro to, aby se obor pečovatelství zatraktivnil a přilákal kvalitní zaměstnance. Základní doporučení jsou navýšení odměn, kompenzace náročnosti profese odpovídajícími benefity pro zaměstnance, poskytování průběžné a individuální osobnostní podpory pečovatelům a zvyšování prestiže profese budováním pozitivního mediálního obrazu.

„Kvalita a důstojnost péče jsou pojmy, které ve spojení s péčí o seniory skloňuje prakticky každý,“ upozorňuje lidovecká senátorka Miluše Horská a dodává: „Je ale potřeba si uvědomit, že kvalitní a důstojnou péči nelze poskytovat bez adekvátních podmínek pro sociální pracovníky. Palčivost tohoto problému vnímám dlouhodobě a považuji za nutné, aby se politická reprezentace začala tématem nedostatku lidí v pečovatelských profesích a jejich oceňování zabývat podstatně intenzivněji. Predikce vývoje společnosti jsou jasné. Stárneme a profese pečovatele bude stále více potřebná,” dodala Horská a vyzdvihla důležitost resortu, který vede lidovecký ministr Marian Jurečka: „Jsem ráda, že se tomuto tématu můžeme společně věnovat,”

Výstupy ze všech kulatých stolů jsou k dispozici na www.jiskrime.cz, kompletní zpráva o aktuální situaci v oboru pečovatelství a doporučení ke zlepšení pak budou představeny na konferenci, která proběhne 15. 9. 2022 v Praze.

kategorie Tiskové zprávy